Dobrý spánok je dnes azda nevyhnutnosťou. Počas neho sa telo regeneruje – obnovuje svoje sústavy, triedi pamäť a ukladá energiu na nasledujúci deň, jednoducho odpočíva.
Každý z nás teda strávi jednu tretinu svojho života práve v procese nazývanom spánok.
Vo svete spálňového nábytku máme rôzne druhy roštov:
Plné rošty - sú spravidla vyrobené z dreva a sú dierkované, aby nimi mohol prúdiť vzduch. Sú pokryté jedinou vrstvou vypchávky, aby telu poskytovalo dostatočnú oporu.
Lištové rošty – vďaka dreveným latám môže vzduch cez matrac voľne prechádzať. Niektoré lištové rošty sú pružnejšie, ale všetky typy spomínaných roštov telo dôkladne podopierajú a zaručia mu dokonalý odpočinok.
Pérované rošty – sú o niečo menej pevné, ako ostatné rošty, no v kombinácii so správnym matracom dokážu poskytnúť telu maximálnu oporu. Taktiež predlžujú životnosť matracu, pretože preberajú časť záťaže matracu a absorbujú vlhkosť. Kupovať by sme však nemali pérované rošty s pevnými okrajmi, síce sú lacnejšie, ale na druhej strane zužujú miesto na spanie, čo je nie príliš vhodné pre nás samotných.
Drevené rošty – vyrábajú sa vo veľkosti dvoch až troch centimetrov.
Lamelové rošty – klasické lamelové rošty z predohnutých lamiel sa v posteliach používajú ako podklad pod matrace. Zlepšujú úžitkové vlastnosti matracov a pri používaní matraca sa matrac ľahko prispôsobí telu spiaceho človeka. Lamelové rošty nájdeme v obchodoch v rôznych prevedeniach. Ich kvalita, odolnosť a použiteľnosť závisí na počte a šírke použitých lamiel a na spôsobe uchytenia lamiel k rámu.
Platí však zásada, že pre jednu osobu je jeden rošt. Čím je matrac vyšší a tvrdší, tým sa pri polohovaní nahor poddáva. V kombinácii s lamelovými roštmi Mot – tie majú elektrické polohovanie, je najvhodnejšie použiť latexové matrace. Tieto matrace sú jediné, ktoré sú schopné presne sa vytvarovať podľa jednotlivých napolohovaných dielov roštu.
Rošty automaticky staviteľné – rozdiel v jednotlivých roštoch je v použitom materiály na pätkách, vo spôsobe ich uloženia v masívnom bukovom ráme, z ich zdvojení z dôvodu stredového vystuženia alebo špeciálnym profrézovaním lamiel v dôsledku zmäkčenia ramennej zóny a podobne.
Špeciálnymi druhmi sú lamelové rošty s elektrickým polohovaním. Rošty tvorí základný a polohovateľný rám, v ktorom sú v závislosti od jednotlivých roštov uložené pružné lamely vo výkyvných puzdrách. Polohovanie rámu sa robí elektricky, pomocou motoru, ktorý je zavesený na kovových polohovacích tyčí. Motory polohovacích rámov sú ovládané ručným ovládačom vybaveným nezávislými spínačmi pre polohovanie jednotlivých rámov zvlášť.