Jedenie a spánok, to sú základné veci, ktoré potrebujeme k získaniu novej energie a k celkovej regenerácie tela. Je na každom z nás, aby si zvolil čas na odpočinok a regeneráciu podľa vlastných potrieb.
Odpočinok v dnešnej dobe má mnoho podôb. Je to príliš individuálna záležitosť. Existuje však aktívny a pasívny odpočinok. Pod pojmom aktívny odpočinok rozumieme rôzne aktivity, záujmy, ktoré nás istým spôsobom obohacujú. Aktívny odpočinok nám zaručí duševný a fyzický odpočinok. K pasívnemu odpočinku zaraďujeme spánok, relaxáciu, alebo pokojné ležanie pri našom obľúbenom seriáli, či pri čítaní obľúbenej knihy.
Tieto činnosti patria k neoddeliteľným súčastiam nášho života a sú pre nás nesmierne dôležité. Spánok je dôležitý proces, kedy telo niektoré činnosti tela úplne obmedzí a naopak posilní tie, ktoré sú dôležité pre fyzickú či psychickú regeneráciu tela a k doplneniu stratenej energie. Spánok sa skladá z niekoľkých častí – zaspávanie, ľahký spánok, hlboký spánok, snívanie a prebúdzanie. Bežný spánok sa skladá z viacerých opakujúcich sa cyklov. Tieto cykly sa od seba môžu oddeliť snívaním. Dnes vieme o rôznych spôsoboch spánku, predovšetkým dĺžke spánku. Tie ktoré sa všeobecne odporúčajú nemusia vyhovovať každému z nás. Človek v priemere spí osem hodín denne. Doba, ktorú však venujeme spánku sa postupne skracuje.
Naši predkovia spávali v priemere deväť hodín a viac, no my si to postupne skracujeme na sedem a pol hodiny. Často je to však aj o niečo menej, a však toto už nie je príliš zdravé. Môže za to dnešná zrýchlená doba a preto by si mal každý uvedomiť, koľko spánku denne mu vyhovuje a zabezpečí mu dostatočný oddych. Najobvyklejšou polohou pri spánku je poloha v ľahu. Kvalitu spánku však ovplyvňuje aj samotný komfort pri spaní. Ten si zaručíme dostatočne veľkou plochou na spanie, jej vlastnosťami a prostredím, v ktorom spíme. Veľkosť plochy súvisí s veľkosťou našej postavy, veku a typu postavy. Chrbtica by si mala zachovať prirodzený tvar pri ležaní na boku, i na zadnej časti tela. Je to tak preto, že za noc sa môžeme prevrátiť až šesťdesiatkrát. Polovicu prespíme na zadnej časti tela, v druhej polovice na boku a v ostatných prípadoch na bruchu. Nevhodné uloženie chrbtice môže zapríčiniť príliš tvrdý povrch, na ktorom spíme, vysoko uložené nohy a nesprávne podopretá hlava. Nevhodný tlak a priehyb plochy na ležanie nám zaručí nekvalitný spánok. Môže nám zaťažiť krvný obeh, prácu niektorých orgánov, ktoré v spánku zvyšujú svoju činnosť, ako sú napríklad ľadviny. Dôležitým doplnkom je taktiež správny vankúš. Ten umožňuje, aby sme mali hlavu v prirodzenej polohe a taktiež nám zaručuje správnu oporu pre chrbticu. Plnohodnotný spánok nám zaručí tiež pokojné a ničím nerušené prostredie.
Mnohým z nás nie je cudzí ani pojem príležitostný spánok, pod ktorým sa rozumie spánok počas dňa. Je to obvykle kratšia doba spánku so zníženým komfortom. Obvykle sa jedná o spánok pri televízii, či po jedle, alebo zvýšenej námahe. Aj pre príležitostný spánok by sme mali zvoliť miesto na ktorom sa dobre vyspíme. Kvalitná posteľ by mala byť pre nás na prvom mieste. Tento spánok by však v žiadnom prípade nemal nahrádzať hlavný spánok. Ak trpíme nedostatkom spánku, dochádza k deficitu, ktorý sa bude snažiť náš organizmus v ďalšom spánku vyrovnať. Dlhodobý nedostatočný komfort, krátka doba spánku a dlhodobé odopieranie kvalitného spánku nám môže spôsobiť fyzické, alebo psychické problémy.