Biomasa bola vo forme dreva počas dlhých rokov primárnymi energetickým zdrojom. Po objavení fosílnych palív bola táto surovina zatlačená do pozadia aby v súčasnom svete opäť slávila svoju renesanciu.
Biomasa je radená rovnako ako vietor, voda alebo slnko k obnoviteľným zdrojom energie. Je to preto, že rastliny či dreviny môžeme oproti uhliu či rope pomerne ľahko obnovovať. Biomasou môžeme vykurovať v rodinnom dome ale taktiež sa môže použiť na výrobu elektriny.
Čo to vlastne biomasa je? Ako biomasa sú využívané odpady vznikajúce v poľnohospodárstve, potravinárstve a v drevospracujúcej výrobe. V kotly či v krbe sa potom spaľujú buď priamo ako štiepka alebo v inom spracovaní. Najčastejšie majú formu nespracovaných odrezkov alebo vylisovaných a vlhkosti zbavených brikiet či peliet. Vykurovanie špeciálnymi peletami je považované za moderné a ekologické vykurovanie.
Pelety majú vysokú účinnosť a kotle môžu byť vybavené automatickými zásobníkmi, takže sa užívateľ behom dňa o nič nestará.
Zatiaľ čo brikety môžete spaľovať v bežnom krbe či v kotly na drevo, pre efektívne vykurovanie peletkami musíte mať špeciálny kotol. Kotle na biomasu sú dlhodobe podporované rôznymi dotačnými programami. Dotované sú však ale len kotle, biomasa ako palivo podlieha bežným trhovým cenám. Cena biomasy taktiež často kolísa. K cene biomasy je nutné pripočítať aj cenu za dopravu a prípadné uskladnenie. Pelety alebo brikety zaobstarané na jednu vykurovaciu sezónu totiž často váži niekoľko ton.