Biomasa patrila v minulosti k hlavným zdrojom energie, no fosílne palivá ju však zatlačili do pozadia. Dnes sa biomasa opäť vracia do módy.
Tradičné kusové drevo si získalo veľmi rýchlo svojich priaznivcov, zatiaľ čo moderné ekopalivá si cestu do našich kachieľ stále len hľadajú.
Základnú otázku, ktorú si ľudia kladú je asi jednoduchá. Aké sú výhody a nevýhody biomasy?
Biomasa je pojem, ktorý médiá skloňujú vo všetkých pádoch. Málokto má ale s biomasou vlastnú skúsenosť. Kotly na biomasu nejdú tak na odbyt ako by si vzhľadom na svoje vlastnosti zaslúžili. Proti bioplynovým staniciam sa stále spisujú petície.
Biomasa býva v encyklopédiách definovaná ako hmota organického pôvodu, zahrňuje teda rastlinné a živočíšne organizmy. Pre energetické účely sa využíva predovšetkým rastlinná biomasa, spracovávajú sa ale taktiež odpady živočíšnej produkcie alebo komunálny organický odpad. Ak už zvolíme akékoľvek kritérium pre rozdelenie biomasy, podstatné je, že biomasu možno pestovať cielene. Možno aj využívať ostatky a odpady najrôznejších odvetví.
Biomasa nás doslova obklopuje a v tuzemských podmienkach predstavuje obnoviteľný zdroj energie, ktorý by mohol v budúcnosti z časti nahradiť zužujúce sa zásoby uhlia a ďalších dovážaných fosílnych palív. Drevo a drevná hmota sú materiály vhodné pre spaľovanie v domácnostiach ale i v priemyselných komplexoch. Spaľovať sa dajú aj rastliny a rastlinné ostatky. Kvasením odpadov živočíšneho pôvodu sa v tzv. bioplynových staniciach získava bioplyn, ktorý slúži k výrobe elektriny a tepla. Ekologické pohonné látky vznikajú jednak pri kvasení cukru. Tu vzniká bioetanol a jednak pri esterifikácii oleja lisovaných z repky, kedy je vyrábaná bionafta. Elektrina a teplo z biomasy
Najväčšiu účinnosť pri využívaní biomasy dosiahnete, pokiaľ je produktom teplo. Taktiež kombinovaná výroba elektriny a tepla ponúka v závislosti na použitej technológii dobrú účinnosť. Táto výška účinnosti sa pohybuje od 50 do 90 %. Naopak pri výrobe elektriny bez využitia tepla sa účinnosť pohybuje najnižšie. Teplo z biomasy využívajú hlavne domácnosti.
V bioplynovej stanici sa z biomasy vyrába bioplyn bohatý na metán, ktorý sa spaľuje v kotloch. Vzniknutým teplom možno vykurovať budovy alebo ohrievať vodu. V prevádzke sú aj zariadenia, kde dochádza ku kombinovanej výrobe tepla a elektriny. Bioplynové stanice sú u nás predovšetkým poľnohospodárske, komunálny typ prevláda napríklad v Nemecku.
Vykurovanie domácností biomasou nie je už dnes žiadnou novinkou. Drevo sa však častejšie využíva ako doplnkový zdroj tepla, kde je spaľované v krboch. Bežne sa drevo spaľuje i v tradičných kotloch na túhe palivá s nižšou účinnosťou a vyššími emisiami. Moderné kotle na biomasu a s nimi i ekopalivá len dobývajú dnešný trh z vykurovacími zariadeniami.