Moderné a komfortné vykurovanie kachľami – nezmysel?

moderné a komf. vykurovanie

V istej fáze plánovania novostavby rodinného domu je stavebník postavený pred veľmi zodpovedné rozhodnutie o voľbe vykurovacieho systému.

Moderne zmýšľajúci a s problematikou aspoň mierne oboznámený investor dnes akosi automaticky berie, aspoň zo začiatku, do úvahy populárne solárne systémy, tepelné čerpadlá, moderné kondenzačné plynové kotle. Do úvahy často pripadá aj teplovzdušný prípadne teplovodný krb. Ale stavaná kachľová pec?

Presvedčiť zákazníkov o moderných možnostiach kachľových pecí je stále ťažké a len pomaly sa darí zbaviť verejnosť predsudkov vzniknutých ako dôsledok niekoľkými desaťročiami pretrhnuté tradície tohto remesla. Kachľové pece dnes môžu byť plnohodnotným prvkom vykurovania rodinného domu a to ako vzhľadom, tak technikou spaľovania a rozvodu tepla.

Akumulácia kachieľ je zaistená pomocou akumulačného výmenníku, ktorý môže mať podobu klasického murovaného šamotového systému, systémového prefabrikovaného ťahu alebo môže mať podobu liatinovo-šamotového výmenníka. Každý z týchto systémov má svoje výhody, nevýhody a funkčné limity, ktoré musia zvážiť investor spoločne so svojim architektom a vybrať vhodné riešenie. Časť akumulácie môže byť zaistená samotným plášťom kachlí, teda keramickými kachľami, šamotom či ďalšími špeciálnymi materiálmi.

To, že sú otvorené teplovzdušné systémy nevhodné pre trvalo obývané objekty neznamená, že je potrebné kachle využívať len pre vykurovanie jednej miestnosti. Kachle môžu byť architektonicky veľmi zaujímavo stvárnené. Veľmi vkusné je keď kachle svojím plášťom zasahujú cez priečky do dvoch alebo viacerých miestností. Pri výstavbe kachieľ sa môžu využiť aj takzvaný hypokausten systém, kedy je horúci vzduch vedený v uzavretých dutinách v stenách až na poschodie alebo do viacerých miestností. Tu odovzdá svoju energiu ďalším tepelným plochám a potom opäť, tentoraz už schladený vzduch, klesá v útrobách pece na dno, kde môže dôjsť k jeho opätovnému prehriatiu. Systém hypokausten je známy už tisícročia, dobre slúžil už pri vykurovaní starorímskych kúpeľov, nejde teda o žiadnu novinku. Tento systém sa stáva čoraz viac vyhľadávaný, predovšetkým vďaka veľmi rýchlemu prehrievaniu a schopnosti dlhej akumulácie. Ako bolo povedané, všetko na tomto svete má okrem výhod aj svoje limity a nevýhody. Negatívom tohto systému je ich stavebno a aj výpočtovo náročnejšia príprava a realizácia. Problém je aj vo vedení teplého vzduchu, ktorý nie je schopný dobre prekonávať vodorovné vzdialenosti.

Teplovodné vykurovanie v kachliach

Riešenie problému rozvodov na dlhšie vzdialenosti je aktuálna otázka kachliarskeho remesla. Hlavným dôvodom prečo riešia odborníci tento problém sú kvalitné moderné tepelné izolácie a teda aj nízke tepelné straty miestnosti. Už nie je problém akumulovať vytvorenú energiu v objemných akumulačných nádobách aj niekoľko dní. Preto je dopyt po teplovodných výmenníkoch v krboch a kachliach čoraz vyšší. Na európskom trhu je možné sa stretnúť s rôznymi prístupmi výrobcov k riešeniu otázky účinného prevodu energie vytvorenej horením dreva do vykurovacej vody v systéme ústredného kúrenia. Výmenníky sa líšia materiálom, ktorý je použitý na výrobu ale aj spôsobom, akým prenáša energiu do vody. Kvalita výmenníkov závisí na kvalite spracovania konkrétneho materiálu, vhodnosti jeho použitia v konkrétnych teplotách aj prístupu výrobcu. Toho treba vyberať skutočne opatrne aj preto, že prípadná porucha znamená neodvratne významný stavebný zásah do hotových kachlí. „Lacno kúpený“ tu teda vo väčšine prípadov skutočne znamená „dvakrát preplatené“. Kachle sú určite perspektívnou cestou ak ich chcete používať ako hlavný zdroj tepla pri vykurovaní vašej domácnosti. Kombinácia s ďalšími systémami, ako je napríklad sústava solárnych panelov ponúka čarovné možnosti a naozaj maximálne nízke náklady na prevádzku. Aj ekologický efekt je veľmi dôležitý, keďže pri takomto vykurovaní sú emisie úplne minimálne. Je nutné si uvedomiť, že teplovodný výmenník v kachľovej peci dodáva výkon iba v čase, keď v nich drevo horí plameňom, teda cca 60 – 90 minút po priložení. Ak by teda dodávka tepla mala byť priebežná, vyžadovali by kachle prikladanie každú hodinu až dve. Interval prikladania do klasických bezroštových akumulačných pecí je hlavný parameter, ktorým meriame ich komfort. Tento parameter ovplyvňujú viaceré faktory a to konštantné alebo naopak veľmi premenné. Ide hlavne o menovité prikladanie paliva, materiál, dĺžku ťahového systému, tepelnú stratu miestností, obsah vlhkosti v dreve a kvalitu regulácie horenia.

contura svedska kachlova pec

zdroj: http://www.contura.eu/en/English/

Ak sú kompaktné kachle kombinované v jednom vykurovacom systéme napríklad so solárnymi kolektormi, môžu sa stať veľmi komfortným, účinným a ekologickým zdrojom tepla. Akumulačná nádrž poskytne komfort oproti klasickým kachliam bez nich, pretože uchováva energiu na neskôr. Nie je tak nutné všetok vytvorený výkon využiť okamžite, navyše je možné ho deliť aj pre výrobu tepelnej úžitkovej vody alebo napríklad dohrievanie bazénu. Kompaktné kachle sú veľmi modernou alternatívou, len zatiaľ menej objavenou.

Dizajn kachieľ

Zmeniť vnímanie kachlí ako rustikálneho „kusu nábytku“ je v našich končinách ťažké. Ako náhle sa v médiách objaví zmienka o kachľových peciach, nasleduje záber klasického dedinského kachľového sporáku z obdobia našich babičie. V lepšom prípade sa objavia v zábere izbové kachle na šumavskej chalupe. Poučených laikov, ktorí sa už stretli s európskym trendom v dizajne kachľových pecí, je stále pomenej. Ani všetci slovenský kachliari nie sú pravidelnými návštevníkmi kachliarskej výstavy napríklad v rakúskom veľtržnom meste Wels, kde je možné sa každoročne inšpirovať a vnímať krásu jasne definovaných nekomplikovaných línií a atraktívne farebnosti.

Práve široká škála farieb ej v interiérovom dizajne jednou z podstatných výhod. Výrobcovia kachlí sa už zďaleka nedržia len osvedčených lesklých zelených a hnedých farieb. Kvalitný výrobcovia ponúkajú už desiatky moderných matných glazúr. Vďaka týmto technológiách môže kachliar dokonale kachle do interiéru „schovať“ alebo sa nimi naopak pochváliť. Rovnako tak formát kachlí už nie je len tradičných 22×22 alebo 22×24 cm. Veľkosti 22×44 alebo dokonca 44×88 cm už nie sú nijakou výnimkou. Vďaka tomu je možné pracovať už s úplne inými princípmi návrhu dizajnu kachlí a jeho vyznením v interiéry. Atraktívne visuté lavice, ergonomicky sklonené operadlá, celé kachľové steny, vlny, hrany … Možností je skutočne mnoho.

Kompaktné kachle idú v dizajne ešte o kúsok ďalej. Hlavne v ústrety zákazníkom. Pretože ich ťahový systém je veľmi variabilný vo svojom umiestnení a teda aj podstatne menej priestorovo náročný, nemusia už kachle zaberať polovicu obývačky, aby dokázali účinne vykurovať. Celá pec môže stáť na pôdoryse 80 x 80 cm, čo nie je rozhodne veľa, keď si uvedomíme, že ide o funkčné zariadenie, ktoré zásobuje teplom celý dom.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.