Pri zariaďovaní bývania sa vám naskytuje výborná príležitosť ako použiť svoju fantáziu a všetky nadobudnuté nápady použiť v praxi no väčšina ľudí sa aj tak drží tradičných názorov v usporiadaní nábytku a dodržiava zabehnuté zvyky. Pritom stačí tak málo, aby ste vytvorili zo svojho domova niečo nové, moderné a trebárs aj originálne.
Dobrou správou je, že pastelové farby pomaly, ale isto vytláčajú a prevládajú nad bielou farbou stien no aj tak má väčšina domácností steny ladené len do jednej farby. Naučte sa pracovať s farbami a pritom zaujímavo využívať ich vlastnosti, pretože každá stena môže mať iný odtieň a pritom bude miestnosť pôsobiť dokonale harmonicky. Moderné sú aj tapety, ktorými môžete pokryť napríklad len časť steny a tak z nich urobiť dekoratívny prvok v miestnosti. Ak sa bojíte, že ste to s farebnosťou vašich stien prehnali, zvoľte šedú farbu, ktorá je príjemne neutrálna a izbu zjednotí.
Aj keď je správne, aby interiér bol farebne zladený, nábytok, steny a doplnky v jednej farbe nebudú pôsobiť zjednocujúco, ale naopak nudne a studeno. Skúste využiť farebné kontrasty no pracujte s nimi opatrne. Stačí ak jednofarebnú sedačku dozdobíte pestrofarebným obrázkom a daná miestnosť hneď získa inú príjemnú atmosféru. Na to, aby farebné kombinácie dopadli výborne je potrebné určité estetické cítenie, predovšetkým v prípade ak sa rozhodnete skĺbiť aj rôzne štýly. Výsledkom vášho snaženia môže byť interiér, ktorý sa bude ponášať na umelecké dielo alebo naopak v horšom prípade bude pôsobiť ako nevydarený gýč. Farbu vyberajte vždy pre izbu ako celok, pretože v tomto prípade nemôže rozhodovať len váš vkus, ale musíte tiež myslieť nato ako farbu dokonalo zladíte s ostatným zariadením, na výšku izby a jeho svetelné podmienky, inak sa vám použite vašej obľúbenej farby môže vypomstiť. Ak máte tmavý nábytok miestnosť presvetlia svetlé farby a naopak, v prípade svetlého zariadenia sa nemusíte báť na stenu použiť tmavšiu farbu.
Vo väčšine interiéroch sa nábytok nachádza priamo pri stenách no ak chcete mať moderný štýl aj vo vašom domove a priestorové možnosti spolu s dizajnovým prevedením nábytku vám to dovoľujú skúste niektoré kusy od stien odlepiť. Skvelé riešenie ponúka aj vytvorenie si skupiniek, ktoré budú tematicky zjednotené čiže prvou skupinkou môže byť sedačka, kreslo a konferenčný stolík, druhú môžu tvoriť knižnica, veľká stojaca lampa a relaxačné kresielko a tretia skupinka bude vytvorená kvetináčmi so sýto zelenými rastlinami a bude vlastne slúžiť aj ako živá dekorácia miestnosti. Všetko usporiadajte tak, aby ste sa v priestore mohli dobre pohybovať a nemuseli stále zdolávať rôzne prekážky. Nech už máte interiér zariadení v akomkoľvek štýle nezabúdajte nato, že v móde sú ľahkosť a vzdušnosť. Ak sa v izbe nachádza nejaký dominantný prvok akým môže byť napríklad krb, starožitná truhla alebo veľká posteľ výraznosť nábytku sa nesnažte potlačiť, ale naopak dajte mu vyniknúť prostredníctvom jemných doplnkov. S dekoratívnymi drobnosťami to však nepreháňajte, pretože obývacie steny plné drobných predmetov, na ktoré sadá prach sú úplne mimo kurzu. Dobré je ak doplnky nebudete vystavovať všetky naraz, ale roztriedite si ich podľa štýlu a čas od času ich obmieňate. Vďaka tomuto riešeniu vám váš interiéru bude pripadať stále originálny a nový. Nech už sa teda pustíte do akejkoľvek premeny, riaďte sa svojimi pocitmi, pretože jediné čo je naozaj dôležité je, aby ste sa vo svojom byte cítili príjemne a pohodlne práve vy.
Útulný domov kam sa budete vždy radi vracať by mal dýchať príjemnou a pokojnou atmosférou. Váš interiér by mal byť teda krásny nielen na pohľad, ale tiež by mal byť vábivý a príťažlivý aj pre vaše čuchové bunky. Na zahalenie bytu do voňavého, okúzľujúceho rúcha nemusíte používať drahé parfémy, ale si radšej zvoľte originálne doplnky, ktoré uvoľňujú prírodné vône čo vás zároveň osvieži aj upokojí. Predtým než sa pustíte do nákupu umelých sviečok, poobzerajte sa najprv čo vám v tomto smere ponúka sama príroda. Poklady prírody sú výborným doplnkom interiéru a ich vôňa príjemne prečistí vzduch. S množstvom pachov a vôní, ktoré sa navzájom prekrývajú sa stretávame najmä v kuchyni, preto sú praktickou dekoráciou do tohto priestoru napríklad kvetináče s čerstvými bylinkami či viazaničky sušených byliniek, ktoré môžete rozvešať po celej miestnosti. V boji proti pachom z varenia vám výborne pomôžu bylinky s osviežujúcou vôňou, ako je napríklad mäta, harmanček alebo rozmarín a navyše majú takú výhodu, že ich môžete použiť aj do pripravovaných jedál.
Spálňa by mala byť miestnosťou, ktorá vám po celodennom kolotoči ponúkne relax a zároveň vás pripraví na pokojný spánok. Tomu môže pomôcť aj vhodne zvolená vôňa. Správnu atmosféru spálni dodá upokojujúca medovka, romantické ruže, očistná levanduľa či exotický jazmín. Nočný stolík si môžete ozdobiť vázou s čerstvými ružami alebo si dajte do vankúšov trochu sušenej medovky. Alternatívnou možnosťou sú aj bylinkové vankúše, ktorých vôňa vás doslova zaplaví. Podobný spôsob si doprajte aj v obývacej izbe, kde môže byť vôňa aj o niečo výraznejšia a nemusíte sa báť použiť vonné sviečky, tyčinky alebo aromalampu. Najlepšie je použitie vonných esencií, ktoré na rozdiel od olejov nie sú mastné, a preto nimi môžete navoňať aj sedačky či záclony. Čo sa týka kúpeľne mala by vás svojou vôňou osviežiť a upokojiť pred spánkom, preto do nej zvoľte vône podľa vašej potreby. Ráno vás osvieži a nabudí napríklad vôňa citrusov a eukalyptu, večer sa zase môžete ponoriť do vôní levandule, ruží či medovky. V kúpeľni môžete použiť aj vonné sviečky, vonné či bylinkové mydlá, ktorých aróma sa vďaka vyššej vlhkosti intenzívnejšie rozplynie po miestnosti. Pracovňa je priestor, kde by mal byť zdroj neutíchajúcej energie, ktorá vás bude nabíjať po celý deň. Silu vám dožičí vôňa borovicového dreva alebo citrusov.
Aromalampy s esenciálnymi olejmi sú tiež dobrou voľbou, pretože žiadna umelá vôňa vám nenahradí vázu čerstvých vetvičiek borovice alebo misu plnú žltých citrónov. Jedným z riešení ako si do interiéru zabezpečiť príjemnú vôňu je aj zaobstaranie si katalytickej lampy, ktorá funguje na princípe katalytickej reakcie. Lampa obsahuje knôt s kameňom pričom knôt necháte nasiaknuť vonnou esenciou podľa vlastného výberu a zapálite ju len na niekoľko minút. Kameň však zostane teplý dlhšiu dobu a postupne bude uvoľňovať vôňu cez knôt do ovzdušia. Napriek tomu, že katalytické lampy horia len krátku dobu, výsledkom je intenzívna vôňa bez dymu a spaľovania. Zatiaľ čo osviežovače vzduchu zápach len prekrývajú, katalytická lampa ho aktívne čistí vďaka procesom katalytickej oxidácie, ktorá rozkladá nežiaduce molekuly vzduchu, ničí baktérie a plesne. Katalytická lampa, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou francúzskych a talianskych domácností, môže byť vo vašom domove vhodným módnym doplnkom a zároveň zdravou čističkou vzduchu.
Krásnou a voňavou dekoráciou môžu byť aj aroma difuzéry. Do drevenej, porcelánovej alebo sklenenej fľaštičky s esenciálnou kvapalinou sa vkladajú bambusové či ratanové tyčinky, ktoré svojimi pórmi nasiaknu vonnou esenciou a postupne ju uvoľňujú do ovzdušia. Keďže náplň sa uvoľňuje do ovzdušia dlhodobo, musí byť kvalitná, zdravotne neškodná a najlepšie s certifikátom. Intenzitu vône ovplyvníte množstvom vložených tyčiniek, takže jej regulácia je veľmi jednoduchá. Novinkou sú difuzéry, ktoré sa dajú napĺňať alebo elektrické difuzéry s nastaviteľnou rýchlosťou uvoľňovania vône. Aroma difuzéry sú určené k prevoňaniu menších priestorov, akými sú kúpeľne, šatne alebo pracovne. Príchuť vzdialenej exotiky prinesie vášmu domovu kadidelnica, ktorú si môžete zakúpiť v obchodoch s orientálnym tovarom. Kadidelnica obsahuje vonné kadidlo, ktoré pri pálení vydáva silnú korenistú vôňu. Kadidlo môžete nahradiť uhlím, najlepšie špeciálnymi uhoľnými tabletami, na ktoré nakvapkáte svoj obľúbený olej.
Najpoužívanejšími vonnými doplnkami sú aromalampy, sviečky a tyčinky. Napriek tomu, že ich pravdepodobne bežne používate, skúste ich v priestore zviditeľniť a podtrhnúť ich vôňu. Aromalampu, tyčinku či sviečku môžete umiestniť na veľký sklenený stôl alebo porcelánový tanier, ktorý ďalej dozdobíte špeciálnou vonnou zmesou byliniek, ovocia a kvetín. Pri výzdobe zapojte svoju fantáziu a originálneho ducha. Okolie sviečok, sviec a lámp môžete meniť aj podľa ročných období, teda napríklad v zime si byt prevoňajte vetvičkami ihličnatých stromov, šiškami, sušenými plátkami citrónovej alebo pomarančovej kôry, klinčekmi a celou škoricou. Svoje dielo môžete nakoniec dozdobiť umelým snehom. V lete môžete pracovať s okvetnými plátkami kvetín alebo s celými kvetmi, z ktorých môžete upliesť venčeky a umiestniť ich okolo sviečok. S vôňami sa môžete skutočne do nekonečna pohrávať a tak vás vaše bývanie bude vždy lákať niečím novým.