Čo treba vedieť pred kúpou správneho svietidla ?

10862-23-12

Pri nákupe svietidla musíme mať na pamäti cenu, ale nesmieme zabúdať ani na pocitovú zložku, čo znamená, či bude pôsobiť daný zdroj svetla v miestnosti esteticky a zaujímavo a bude dotvárať príjemné útulné prostredie.

Svietidlá, ktoré nám svietia v našich domovoch môžeme rozdeliť do dvoch skupín :

  • Svietidlá, ktoré nám osvetľujú celý interiér – mali by nám osvetliť interiér, ako celok. Svetlo by malo teda dopadať na predmety rovnomerne. To sa nám podarí dosiahnuť vtedy, ak použijeme dostatok svetelných zdrojov a, ak máme v týchto svietidlách vhodné zdroje s teplou, či studenou bielou farbou.
  • Svietidlá na osvetlenie jednotlivých zón v miestnostiach – sú to väčšinou bodové svietidlá. Tieto svietidlá môžu mať aj dekoratívnu funkciu. Dôležité je, aby  svietidlá navzájom ladili a taktiež boli aj v súlade s interiérom v byte.

Správne svietidlá by mali spĺňať niekoľko kritérií :

Správna funkčnosť – to znamená, že správne svietidlo osvetlí požadovaný priestor a súčasne nás nebude oslňovať. Ak správne skombinujeme hlavné a vedľajšie osvetlenie docielime správnu intenzitu osvetlenia v interiéri.

Vhodnosť použitia pre konkrétnu miestnosť – farba svetla a jeho výkon sú taktiež dôležité kritériá pri výbere vhodného osvetlenia. Ak použijeme vhodný odtieň farby, docielime vyšší pracovný výkon a ešte sa budeme cítiť v miestnosti pohodlne.

Hospodárnosť – je taktiež veľmi dôležitá pri výbere svietidla. Záleží predovšetkým od toho, koľko budeme v jednotlivých miestnostiach zdroj využívať. Aj voľba správnej intenzitu osvetlenia je dôležitá vec, na ktorú nesmieme zabudnúť.

Bezpečnosť – mali by sme sa s ňou oboznámiť hneď pri kúpe svietidla. Jedná sa o možnosť montáže svietidla na horľavý podklad, či stupeň krytia, ak svietidlo umiestnime do miestnosti so zvýšenou vlhkosťou, ako je kúpeľňa, či kuchyňa.

Ak sa zamyslíme aj nad intenzitou osvetlenia v miestnosti zistíme, že  na jeden meter štvorcový podlahovej plochy v miestnosti je potrebný výkon svietidla s dvadsiatimi piatimi voltmi. Toto platí pre použitie obyčajných žiaroviek, pri úsporných je to o štvrtinu menej. Táto metóda je však orientačná, do úvahy musíme vziať aj iné aspekty, ako sú potreba intenzity svetla v danej miestnosti, špecifikum interiéru, farba stien a stropu, v akej výške máme svietidlá inštalované a pod.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.