Ako sa starať o kožený nábytok?

akosastaratokozeny1

Ak chcete, aby vaša sedačka či kreslo vyzeralo atraktívne aj po rokoch používania, mali by ste používať prípravky určené na starostlivosť o kožený nábytok. Na trhu existuje množstvo produktov určených na čistenie kože akéhokoľvek tvaru či veľkosti.

Takýto čistiaci prostriedok je dostupný všade a nestojí veľa. Samotná starostlivosť o kožený nábytok nie je vôbec zložitá. Stojí minimum času a úsilia. Ak očakávate návštevu, nie je problém s handrou za polhodinu upratať celú obývačku. Takéto čistiace prostriedky zanechajú váš nábytok jemný, žiarivý a bez škvŕn. Kondicionéry odpudzujú akékoľvek škvrny od potravín či nápojov, takže nábytok vyzerá ako nový aj niekoľko rokov. V prípade, že na pohovke vznikne nejaký škrabanec, ani to nie je problém. Požitím spomínaných kondicionérov a sád na opravu poškodených miest zaručíte, že tieto poškodenia nebudú viditeľné. Na čistenie koženého nábytku sú najvhodnejšie prírodné tuky a oleje. Zaistia, že nábytok zostane na dotyk príjemný a napohľad príťažlivý.

Existuje niekoľko typov čističov koženého nábytku použitých pri výrobe sedačiek, stoličiek alebo kresiel. Pre každý typ nábytku je vhodný iný typ čistiaceho prostriedku. Kožené povrchy sa dajú nájsť kdekoľvek, kde človek žije alebo pracuje. Lietadlá a sedadlá vozidiel, pásy, plášte, obaly kníh, topánky, kabelky…Čistiace prostriedky sa predávajú buď ako samostatné čističe a ochranné prostriedky alebo sú skombinované a na nábytok sa aplikuje len jeden prostriedok. To robí údržbu ešte jednoduchšou a rýchlejšou. Niektoré prostriedky dokážu znovu obnoviť pôvodnú farbu nábytku, tým že viažu vlhkosť. A s pôvodnou farbou sa vašej sedačke vráti aj pôvodný vzhľad, pre ktorý ste si ju obľúbili.

Čistenie koženého nábytku nie je ťažké. Ale v závislosti od škvrny, existujú rôzne metódy, ktoré musia byť na jej odstránenie použité. Obvykle je správnou voľbou použitie mydlovej vody. Odstraňovať škvrnu by ste mali od vonkajšej strany smerom do stredu, aby ste škvrnu nerozotreli na väčšiu plochu. Potom miesto, kde sa nachádzala škvrna dôkladne usušte. Ak napriek tomu zostane na mieste pôvodnej škvrny nejaké miesto s iným odtieňom, môžete použiť alkohol na jeho odstránenie. Veľmi populárny je čistič, ktorý sa o všetko postará sám. Stačí ho iba aplikovať a pôsobí omnoho účinnejšie a chráni povrch koženého nábytku. Ak nemá vaša sedačka či kreslo povrchovú úpravu, nepoužívajte vosk, pretože zničí ich povrch. Používajte len prípravky určené pre neupravené povrchy. Tie sú založené na báze vody.

Vankúše je potrebné chrániť pred vodou. Pravidelná starostlivosť a čistenie zabezpečia nedeformovaný tvar a stálu farbu. Čistenie by sa malo vykonávať raz za mesiac. Samozrejme to závisí od toho, ako sa pri používaní s nimi zachádza. Ak sa na povrchu nachádzajú škvrny od jedla, mali by ste ich posypať jedlou sódou a nechať ju pôsobiť asi dvadsať minút. Potom ju zotrieť čistou handričkou. Pri sušení nikdy nepoužívajte fény alebo podobné zariadenia, pretože by mohli zničiť povrch vášho obľúbeného nábytku.

Neexistuje skutočne žiadny dôvod na najímanie profesionálov na čistenie koženého nábytku, pretože po malom prieskume a prečítaní niekoľkých článkoch to zvládne aj dieťa. Peniaze, ktoré by ste inak obetovali na výplatu pracovníkov, môžu byť využité oveľa lepšie. Ak si kupujete nový nábytok a neviete, ako presne sa oň máte starať, neváhajte a požiadajte o radu predajcu. Ten by vám mal aj odporučiť, aký výrobok je pre vás najvhodnejší. Koža je príliš drahý materiál na to, aby ste na nej skúšali váš najnovší objav zo supermarketu. Určite nepoužívajte obrúsky pre deti alebo čistič dreva. Tieto prípravky totiž veľmi rýchlo zničia kožu. Dávajte pozor, aby ste vždy po čistení utreli povrch koženého nábytku. Prebytočná vlhkosť je živnou pôdou pre baktérie a plesne najmä vo švíkoch sedačiek. Používajte špeciálne oleje k zamedzeniu vzniku spomínaných choroboplodných zárodkov.

Investícia do drahej prírodnej kože robí váš dom teplejším a príjemnejším. Pamätajte, že správnym čistením tento nábytok vydrží vo svojej pôvodnej pohodlnosti a farbe desiatky rokov.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.