Dnes sa pozrieme na to, ako sa pohrať s pracovňou tak, aby nám v nej bolo fajn.
Najprv sa ale musíme pozastaviť nad tým, či si vôbec chceme nosiť prácu domov, alebo či pracujete doma. Podľa toho si musíte vybudovať pracovňu. Ak veľkú časť práce vytvárate doma, je nutné vytvoriť si miesto na prácu. Zamyslime sa však nad tým, či potrebujete celú miestnosť alebo len nejaký kútik izby.
Takzvané domáce pracovne si môžeme rozdeliť na samostatné izby a na pracovné kúty. Inak totiž budeme zariaďovať pracovňu ako miestnosť, a inak pracovný kút, ktorý bude súčasťou existujúceho zariadenia v byte.
Niekto má možnosť mať doma pracovňu ako samostatnú miestnosť. No vo väčšine bytov sa táto časť obmedzuje iba na pracovný kútik niekde v obývacej izbe, alebo umiestňujeme pracovný stolík a počítač do spální, jedální a podobne.
Ako najideálnejší variant v malých bytoch je zabudovať počítač alebo umiestniť notebook do skrinky v obývacej stene, kam v prípade potreby všetko zavrieme a upraceme.
Počítač by sa nemal nachádzať tam, kde spíme, alebo dokonca jeme. V prípade, že je počítač nevyhnutný a zároveň chcete byť pri práci súčasťou diania v rodine, Bolo by dobré počítač umiestňovať za nejakú zaujímavú deliacu stenu, kde pracovné miesto bude pôsobiť ako súčasť pohodlného zariadenia bytu a nie príliš kancelársky.
Keď si môžete dovoliť samostatnú pracovňu je to veľká výhoda z hľadiska priestorovosti a možnosti rozmiestnenia nábytku a pomôcok na prácu.
Samostatná pracovňa by mala byť orientovaná na menej slnečnú stranu, ale môže byť orientovaná na akúkoľvek svetovú stranu. Menej slnečná strana sa všeobecne považuje za vhodnejšia, pretože kde je v miestnosti chladnejšie, tak sa lepšie sústredí. No vhodná je aj slnečná strana, pretože použijete oveľa menej umelého svetla a celá miestnosť bude rozžiarená slnečným svetlom, lepšie tak nachytáte inšpiráciu.
Čo sa týka farieb stien a ich vzorov, nie je nič striktne obmedzené, hlavné je to, aby ste sa cítili pokojne, aby ste použili farby, ktoré vám pomôžu plne sa sústrediť a kreatívne tvoriť. Fantázii sa medze nekladú, ale v rámci lepšieho sústredenia sa treba vyvarovať mihotavým vzorom, úzkym pruhom, divokým farbám, špirálam a podobne.
V pracovni ako v samostatnej izbe by sme mali klásť dôraz hlavne na kvalitu sedenia, dostatok priestorového rozloženia a bolo by úžasné, keby ste tam mali okno, cez ktoré by ste mohli vidieť do záhrady. Pomáha to kreatívnemu mysleniu a upokojuje rozbúrené myšlienky. Aby proces práce prebiehal plynule a dynamicky bolo by vhodné, keby ste si zariadili pracovňu podľa feng – shuei.
Pracovňa by ak sa dá postavená tak, aby okná a dvere neboli oproti seba, pretože to spôsobuje jav, že vaša energia a motivácia bezúčelne preteká priestorom. Tiež by ste nemali zo svojho miesta vidieť na dvere, skúste to zmeniť napríklad na roh oproti dverám, čo je ideálne miesto. Treba veľmi zvážiť ako rozmiestnite nábytok, obzvlášť v bytoch kde priestor nie je rozmerovo veľmi veľkorysý.
Štandardná výška pracovného stola sa pohybuje okolo 70-75 cm a šírka je samozrejme závislá na dostatku priestoru. Minimálne asi 120-150 cm kvôli odkladacej ploche, pretože ak na stole stojí počítač s klávesnicou, priestoru na písanie a odkladanie vecí už veľa nezostáva. Bolo by dobré keby bol masívny a dostatočne veľký, pretože stvárňuje sebavedomie a silu. Neodporúča sa stôl zo skla. Ak máte dostatočne veľký priestor, mali by ste si postaviť stôl do priestoru, pretože ak ho postavíte k múru, či stĺpu, symbolizuje to prekážku. Voľný priestor pred stolom poukazuje na jasný a ničím neblokovaný pohľad do budúcnosti. Oválny stôl písmena U podporí vašu tvorivosť. Stolička by mala byť komfortná s vyšším operadlom a mala by spĺňať ergonomické parametre zdravého sedenia. Variantom sú aj fit lopty – sedacie balóny a rôzne stoličky na kľačanie, ale z hľadiska celodennej práce je ich pohodlnosť veľmi individuálna.
Najlepšie je zvoliť si ergonomickú otočnú stoličku na kolieskach, kvôli ľahšiemu presunu po miestnosti.
Keď máte miesto len na pracovný kút a priestor v byte vám neumožňuje zriadiť si samostatnú pracovňu, treba zvoliť medzi niekoľkými možnosťami pracovného kúta, ktorý umiestňujeme spravidla v spoločenskej miestnosti. Menej vhodné je mať tento kút v spálni či jedálni.
Pracovný kút by mal nadväzovať na existujúci priestor, aby tam nebol ako ,,päsť na oko“. Keď sa na miestnosť pozriete, malo by Vám pripadať, že pracovné miesto sem jednoducho patrí a nemalo by nijako vybočovať, či už neporiadkom alebo úplne odlišným výzorom.
Veľa nábytkových firiem zriaďuje pre malé byty takzvané deliace steny, ktoré majú veľa zaujímavých poličiek, úložných priestorov a vyzerajú veľmi dobre, aj keď práve nepracujete. Taktiež nezabúdajte na stôl so správnou výškou a ergonomickú stoličku, aby Vás nebolela chrbtica.
Ak máte taký malinký byt a už sa vám do bytu naozaj nezmestí, je dobré ak úložný priestor na pracovňu je zabudovaný už v obývacej stene. Veľa firiem sa zameriava a v svojom sortimente ponúka vyklápacie akoby “mini pracovne” ,ktorá je už priamo zabudovaná v obývacej stene. Tam potom vôbec nemusíte riešiť farbu ani štýl. Všetko je už vyriešené za Vás. Nezabudnite však si aspoň každé 4 hodiny kúsok precvičiť a ponaťahovať stuhnuté svalstvo, alebo sa aspoň kúsok prejsť po byte, aby ste nevstali po celodennej práci od počítača strnulý a ubolený.