Dvojročné deti sa vo svojich izbách veľmi radi hrávajú. Rodičia však majú túžbu, aby v nej dieťa mohlo časom aj pracovať, či upratovať si hračky bez toho, aby museli pri dieťaťu byť. Malé deti majú obvykle v detskej izbe hračky, postieľku, komodu a matrac na vyvaľovanie sa. Ak máme iba týchto pár kúskov nábytku, dieťa má tak aj v nie veľkom priestore dostatok miesta na hranie. Je to taká štandardná izba.
Existuje však ešte niečo, na čo by sme nemali zabudnúť. Práve vďaka tomu môže náš drobec postupne získať samostatnosť a určité návyky, ktoré sa mu neskôr zídu. Dôležité je, aby sme v dieťaťu stimulovali správne podnety a prebudili v ňom predstavivosť. Mnoho z nás má v detskej izbe umiestnený radiátor, na ktorom sú nebezpečné hrany, na ktorých sa dieťa môže ľahko zraniť. Práve preto by sme ho mali zakryť. Dnes si môžeme zvoliť drevený kryt, ktorý ho zakryje a zároveň môže slúžiť ako tabuľa na kreslenie. Drevený kryt má otvory, cez ktoré prúdi teplo dnu do miestnosti. Detská izba malého dieťaťa by mala oplývať rôznymi pestrými farbami. Pokojne si môžeme zvoliť tri – ideálne sú ružová, žltá a zelená, keďže hovoríme o izbičke malých slečien. To isté môžeme spraviť aj s nábytkom, kde si tiež môžeme vybrať podobné – veselé farby.
Malé dievčatká majú obvykle veľké bábiky. Kam ich ale máme umiestniť, ak sa nezmestia do žiadneho šuplíka a zároveň nechceme, aby sa len tak povaľovali na zemi či skriniach? Môžeme ich jednoducho zavesiť na stenu vedľa seba. Umiestniť ich treba tak, aby na ne dieťa dočiahlo. K dverám by sme mali umiestniť multifunkčný mobilný vešiak. Dieťa tam môže mať topánky, či bundy. Ak jej do izby dáme zrkadielko s odkladacím priestorom, vybudujeme u nej návyk odkladania si jej náušničiek a korálikov, či iných drobností práve tam. Mobilný vešiak by mal mať aj brzdy na kolieskach. Skriňu by sme mali vybrať takú, aby si dieťa jednoducho zobralo veci, ktoré potrebuje. Preto by mali byť priehradky umiestnené o trochu nižšie, aby na ne dieťa dočiahlo. Do izbičky by sme mali umiestniť aj malý písací stolík, stoličku a knižnicu, kde si dieťa uloží svoje knižky.
Dôležité je, aby sme vybrali aj správny koberec. Dieťa si ho môže tak obľúbiť, že sa s ním bude rado maznať a objímať ho. Namiesto postele si u takto malého dieťaťa môžeme umiestniť matrac a pri ňom umiestniť záclonu. Dieťa sa tam bude rado hrať, alebo len tak povaľovať. Postieľku by sme mohli pokojne umiestniť do stredu miestnosti, aj keď sa nám môže zdať, že nám zoberie príliš veľa miesta, nemusí tomu tak byť. Môžeme mať k nej prístup z troch strán. Detská izba by mala oplývať pestrými farbami, preto na závesy môžeme umiestniť motýle, koberec môže byť v dizajne rozkvitnutej lúky.
6. dôležitých zásad detskej izby
1 Izba dieťaťa musí byť v prvom rade bezpečným miestom na hranie, preto je nutné odstrániť predmety, ktoré do detskej izby jednoducho nepatria.
2 Ak zakryjeme kúrenie drevenou doskou, docielime väčšiu bezpečnosť a zároveň to bude pôsobiť nanajvýš esteticky.
3 Farby v detskej vyberajme podľa toho, ktoré má dieťa rado. Nemali by sme sa báť experimentovať a vyskúšať aj niekoľko farebných odtieňov.
4 Pestré farby na skrini urobia z nezáživného kusu nábytku, nábytok, ktorý pôsobí dosť zaujímavo.
5 Aj staré veci môžeme pokojne kombinovať s novými. Preto, ak sa rozhodneme prestavovať detskú izbu, môžeme pokojne skombinovať nové veci s tými staršími. Skvelo ich tak oživia.
6 Zabudnúť by sme nemali ani na lampičku. Svietidlo v tvare motýľa, či obľúbenej postavičky z rozprávky môže byť pre dieťa priateľom.