Aj z malých mestských balkónov sa so správnym nábytkom stane jedáleň pod holým nebom alebo slnečná paluba. Aký by mal správny balkónový nábytok byť a na čo by ste si mali dávať pozor sa dočítate tu.
Ku každému dobrému bytu v meste patrí balkón. A špeciálne preto ponúka čoraz viac výrobcov balkónový nábytok, ktorý nezaberá veľa miesta. Nábytok na balkón by mal byť porovnateľne malý, zložiteľný a mal by sa dať dobre uskladniť. A samozrejme musí aj dobre vyzerať, veď chceme predsa aj ten najmenší kúsok miesta na vzduchu urobiť čo najkrajším.
Klasika medzi balkónovým nábytkom: malý jedálny stôl so stoličkami
Klasická jedálenská súprava je základným vybavením balkónového nábytku. Skladá sa z malého stola a dvoch stoličiek. Kto siahne po tomto, určite nič nepokazí. Tým je však priestor už väčšinou zaplnený . Ďalší balkónový nábytok sa často už von nezmestí. Z tohto dôvodu je dôležité, aby sa balkónový nábytok dal v prípade nevyužívania dobre uskladniť. Ešte lepšie je, ak sa dá balkónový nábytok zložiť. To platí pre stoly a stoličky ako aj pre ďalší balkónový nábytok. Iba tak sa dá priestor optimálne využiť a v prípade potreby na miesto posedenia rozložiť – tak isto skladacie – balkónové ležadlo.
Materiál balkónového nábytku
Všeobecne existuje balkónový nábytok v mnohých variantoch. Výhodným materiálom na balkónový nábytok je umelá hmota. Nevýhoda: Tento nábytok na balkón je síce cenovo výhodný pri zaobstaraní. Kvôli väčšinou nízkej kvalite však veľmi rýchlo stratí pekný vzhľad a musí sa aj rýchlejšie dokupovať. Oplatí sa teda investovať do balkónového nábytku vysokej kvality. Sem patrí aj balkónový nábytok z novodobých kombinácií umelých látok a pletív z umelej hmoty, ktoré sú extrémne odolné voči poveternostným vplyvom.
Oproti tomu predstavuje drevo a kov – či už železo, oceľ alebo hliník – tradičné materiály, z ktorých sa vyrába balkónový nábytok. Klasikou je zložiteľný nábytok, ktorý má pôvod v bistrách a výletných lokáloch, kde sa používali ľahko rozložiteľné stoličky. Trendom pri nábytku na balkóny je, že nadobúdajú čoraz častejšie charakter podobný nábytku z obývacích izieb. Takže ide o balkónový nábytok, ktorý môže stáť aj v byte. Výhodou je, že balkónový nábytok s epedami a pletenými časťami veľmi zútulní i ten najmenší balkón.
Kto sa nerád viaže na niečo stále a má radšej flexibilnejšie riešenie, ten si poradí s odkladacím stolíkom, sedacími vakmi a vankúšmi, ktoré sú odolné voči vonkajším vplyvom. Za pekného počasia sa vyložia na balkón a počas daždivého počasia poslúžia v byte. Tak funkčný ako plnohodnotný balkónový nábytok síce nie je, ponúk ale cenovo výhodnú a opticky zaujímavú možnosť.
Balkónový nábytok v zime
Na pôjde alebo v pivnici rátajte s miestom na uskladnenie svojho balkónového nábytku počas zimy. I keď je väčšina stolov a stoličiek dosť mohutná na to, aby stáli dlhšie v daždi, ale nie sú uspôsobené na mínusové teploty a sneh. Z tohto dôvodu patrí balkónový nábytok v zime na suché miesto uskladnenia. Na prezimovanie vonku je vhodný iba nábytok z teakového dreva alebo nábytok s preukázanou odolnosťou voči zime.
Všeobecne by ste mali do starostlivosti o svoj balkónový nábytok investovať tak isto čas. Balkónový nábytok z dreva si udrží odolnosť voči počasiu vďaka špeciálnym olejom na drevo. Tieto oleje rovnako predchádzajú zošediveniu balkónového nábytku. Pri farebnom nábytku by sa okrem toho mali opatrne prekryť štetcom poškodenia laku. Trochu oleja na pánty uľahčí používanie a manipuláciu počas celej sezóny. Z takto ošetreného nábytku budete mať radosť dlhú dobu.