Detská izba v duchu tohto umenia by mala zlučovať dve základné hľadiská a to prítomnosť aktívnej a kreatívnej energie, ktorá je potrebná nielen pre harmóniu, ale aj v každodenných aktivitách dieťaťa pri hrách, učení a pokojnom spánku. Dieťa potrebuje v domácom prostredí cítiť istotu a pohodu, preto je dôležité vytvoriť v jeho kráľovstve otvorený priestor, kde by mala energia dosť pohybu.
Detská izba plní dve kontrastné pozície – slúži na aktívne činnosti a naopak aj na pokojný spánok, preto by mala byť vizuálne rozdelená napríklad nábytkom, kobercom či škatuľami na hračky, aby poskytovala vhodné prostredie na hranie, učenie a spánok.
Podstatnú úlohu v detskej izbe zohráva posteľ. Najlepším riešením je drevená posteľ, ktorá nezachytáva negatívne vibrácie umiestnená tak, aby dieťa videlo na okno aj dvere. Ostré hrany nábytku nasmerované na dieťa počas noci majú nepriaznivý účinok, preto je vhodné situovať pred takýto nábytok vysoké rastliny, alebo na skrinku položiť kvetináč s visiacorastúcou rastlinou. Vzhľadom nato, že detské izby sú menšieho charakteru pre ušetrenie priestoru sa do nich umiestňujú poschodové postele. Z hľadiska feng šuej je tento typ postelí nepriaznivý, pretože oslabujú prísun energie dieťaťa spiaceho tesne pod stropom aj dieťaťa, ktorý spí na dolnej časti postele tím, že sa nad ním nachádza ďalšie telo. Riešením, aby žiadne z detí nebolo škodné je poschodová posteľ, ktorej postele nie sú nad sebou, ale sú pootočené alebo posunuté. Deti by vždy mali na posteli ležať tak , aby mali nad sebou nohy toho druhého.
Ak detskú izbu obýva len jedno dieťa a je potrebné šetriť priestor vhodná je posteľ s vyvýšeným lôžkom. Tu však platí pravidlo, že by pod posteľou nemal stáť stôl, pretože prísun energie by na dieťa pôsobil frustrujúco čo by malo zlý vplyv na učenie a rozmýšľanie. Keďže spánok je v živote dieťaťa veľmi dôležitý nesmie ho nič počas noci rušiť, preto je potrebné posteľ umiestniť ďalej od okna, pretože energia pod oknom je veľmi aktívna. V noci je nutné energiu stlmiť čo umožnia aj závesy umiestnené po celej šírke okna. Taktiež by sa mali cez noc zatvárať dvere do detskej izby.
Detský nábytok by mal byť svetlý a ľahký než tmavý a ťažký. Taktiež by sa tu nemal nachádzať nábytok z masívneho dreva, keďže pôsobí na dieťa obmedzujúco. Okrem dreveného nábytku by sa v izbe mala nachádzať aj drevená podlaha. Drevo je prírodný materiál a tým pádom zvyšuje prísun pozitívnej energie a podporuje jej šírenie. Stôl a stolička by mali byť situované tak, aby dieťa pri práci malo výhľad na okno aj dvere. Tak ako je dôležitý v detskej izbe nábytok, tak je dôležitý aj úložný priestor. Feng šuej je založené nielen na prísune a pohybe pozitívnej energie, ale aj na poriadku a čistote. Preto je dôležité vytvoriť v detskej izbe veľký úložný priestor, aby si vo svojich veciach mohli udržovať poriadok. Tiež je potrebné odstrániť z priestoru veci, ktoré už dieťa nepoužíva, alebo oblečenie, ktoré nenosí.
V dnešnej modernej dobe je neodmysliteľnou súčasťou detskej izby starších detí aj počítač. Pozor však na jeho umiestnenie. Mal by byť čo najďalej od postele a jeho káble nesmú prechádzať popod posteľ, aby sa znížilo elektromagnetické žiarenie. Vhodným svietidlom do detskej izby usporiadanej podľa umenia feng šuej je samostatne stojace bodové, ktoré je namierené na stenu. Tím sa dosiahne mäkšie osvetlenie. Farbu do detskej izby prinesú farebné steny a nábytok a tiež farebné doplnky. Preto je dôležité pri základnom zariaďovaní to neprehnať s farebnosťou, keďže do izby stále pribúdajú nové pestré hračky a predmety, ktoré ju taktiež dotvárajú. Z tohto dôvodu je lepšie na začiatku zvoliť svetlejšie farby stien a neskôr doplniť ďalšie farby. Deti sú úžasné bytosti a najlepšie vedia čo sa im páči a čo nie a tým pádom čo pozitívne ovplyvňuje na nich pôsobiacu energiu. Preto je vhodné ak dieťa bude zapojené do zariaďovaní svojej izby a bude mať možnosť rozhodovať a výbere doplnkov a farieb.