Natieranie bytov patrí medzi naše obľúbené činnosti najmä počas víkendov. Stačí mať trochu fantázie a zručnosti a naše okolie bude dýchať farebnosťou a budeme sa tu cítiť príjemne. Cieľom natierania často býva práve kov a drevo, ktoré sa postupom času opotrebúvajú. Okrem nového vzhľadu zabezpečíme týmto predmetom aj ochranu pred koróziou, alebo hnilobou. Len to, o čo sa starostlivo a s láskou staráme nám môže poslúžiť niekoľko rokov.
Ak sme sa zamysleli nad tým, ako si poradiť s natieraním kovových a drevených predmetov, riešenie je jednoduché. Báječné by bolo, keby sme mali oba tieto predmety v interiéru v rovnakej farbe a dizajne. Je jedno, či sa tieto predmety nachádzajú v exteriéry, alebo zdobia byť našich izieb. V oboch prípadoch by sme sa mali sústrediť na to, aby náš dom, či byt pôsobil esteticky a nemali by sme mať z neho rušivý pocit. Pri natieraní kovov musíme prihliadať na to, aby nedošlo ku korózii kovu.
Ak k tomu napriek tomu došlo, mali by sme hrdzu dôkladne vyutierať, staré farby a mechanické nečistoty zasa odstrániť pomocou oceľového náradia, ktoré je na to špeciálne určené. Ak sa nám náhodou nedá stará farba mechanicky odstrániť, mali by sme sa ju snažiť aspoň obrúsiť tak, aby nenechávala pod novým náterom nepravidelné vrstvy. Pôsobilo by to veľmi neesteticky. Následne na to, by sme mali povrch vyčistiť od prachu a nečistôt, ktoré sa naň dostali pri práci s oceľovým náradím. Ako základný náter, by sme mali voliť antikoróznu farbu. Mali by sme ju aplikovať vo viacerých vrstvách. Antikorová farba obsahuje látky, ktoré bránia korózii.
Nakoniec nanášame vrchnú vrstvu , ktorú pred aplikáciou musíme dobre premiešať. Vrchná farba ochraňuje antikorovú farbu a bráni prenikaniu vody k podkladu. Medzi jednotlivými vrstvami by sme mali dodržiavať 24 – hodinový interval. Ak sa chystáme natierať drevo, mali by sme si najskôr dobre prehliadnuť povrch dreva a skontrolovať v akom stave sa nachádza. Staršie, mierne poškodené nátery je potrebné dôkladne vyčistiť, obrúsiť a obnoviť, silne popraskané je lepšie odstrániť celé. Povrch by sme mali dohladka vybrúsiť a potom ho zbaviť prachu a nečistôt.
Dokonale suché drevo, ktoré bude v exteriéry vystavené poveternostným vplyvom treba najskôr napustiť napúšťadlom špeciálne určeným na drevo, ktoré drevo chráni pred plesňami, hmyzom a hubami. Potom nastáva dôkladné vybrúsenie povrchu. Nakoniec zvolíme vrchný náter, ktorý môže byť buď matný, alebo lesklý. Ak chceme docieliť vyššiu životnosť mali by sme zvoliť viac vrstiev náteru. Náter tak bude vysoko odolný voči poveternostným vplyvom, bude tvrdší a pritom sa zachová jeho pružnosť.