Veľký listnatý strom Tectora grandis bol už v dávnej minulosti považovaný za kráľovský strom, ktorý dostal ľudové pomenovanie “teak”. Vďaka jeho výborným vlastnostiam ako je trvácnosť a stálosť sa považuje za najcennejšie tvrdé úžitkové drevo. Teak odoláva všetkým poveternostným podmienkam a z pomedzi tvrdých driev má najdlhšiu životnosť.
Už v minulosti stavitelia lodí používali na ich stavbu práve teakové drevo a to najmä vďaka jeho perfektným vlastnostiam. Neskôr sa tieto vlastnosti začali využívať pri výrobe nábytku. Tak je tomu až doteraz. Nábytok z teakového masívu má neprekonateľné vlastnosti, ktoré sa cenia pri výrobe nábytku do exteriéru, či interiéru.
Teakové drevo sa pestuje v Amerike, Ázii, Afrike a v Indonézii. Každá spomínaná oblasť produkuje toto drevo v rôznej kvalite. Všetko závisí od danej starostlivosti počas pestovania a o jeho ťažbe. Teakové drevo je vďaka svojim vlastnostiam nadradené všetkým ostatným drevám. Využíva sa pri stavbe lodí alebo rekonštrukcii domov a tiež sa z neho vyrába nábytok. Teak je drevo, ktorého farba sa postupne mení a to zo žltohnedej až na strieborno šedú. K najhlavnejším vlastnostiam tohto dreva však patrí jeho vysoká odolnosť voči poveternostným vplyvom – dažďu, snehu, mrazu, slnka, ale aj plesniam. Túto odolnosť má aj bez akejkoľvek povrchovej úprave a vďaka tomu sa často využíva pri výrobe interiérového, alebo aj exteriérového nábytku.
Dnes sa teakové drevo využíva aj pri výrobe podláh, obkladu, dverí a podobne. Je to cenný prírodný materiál, ktorý môžeme využiť v domácnosti, alebo jednoducho na nábytok v záhrade, či terase. Vynikajúce vlastnosti má najmä vďake jeho hustému teakovému vláknu, ktoré po čase dozreje a vytvorí jednu z najstabilnejších a najspoľahlivejších drevín a nepodľahne roztiahnutiu, zmršťovaniu ako niektoré iné dreviny. Teak je jediný materiál, ktorý bude zdobiť dom aj vo forme záhradného nábytku celoročne.
Tento nábytok je mimoriadne kvalitný, preto ho nemusíme cez zimu schovávať do vnútra, ale môžeme ho pokojne a bez obáv ponechať vonku. Vplyvom počasia získa striebristú farbu a práve vďaka nej je v niektorých krajinách mimoriadne cenený. Ale nie je tomu tak úplne všade. Angličania milujú staré teakové drevo a z jeho striebristého vzhľadu sa vedia nesmierne radovať. Naopak Česi sa snažia zabrániť starnutiu dreva a to špeciálnymi olejmi, ktoré udržia jeho žltohnedú farbu. Týmto sa však predlžuje jeho životnosť, takže to má tiež pozitívny význam. Na trhu máme dostatok prostriedkov, ktoré môžeme použiť na jeho ošetrenie, ale zabúdať by sme nemali na rady samotných výrobcov, aby sme drevo nepoškodili zlou údržbou. Starostlivosť o nábytok je dôležitá najmä pre tých ľudí , ktorí chcú nábytok používať dlhodobo a to v nezmenenej farebnej forme. Inak na zbavenie nečistôt nám postačí handrička a mydlová voda. Jeho čistenie je veľmi jednoduché, oproti iným dreveným nábytkom. Bez jeho ošetrenia môžeme získať až sýtu zlatohnedú farbu. A napriek tomu je veľmi luxusný na pohľad a dodá príjemný vzhľad našej domácnosti. Ochranné prípravky pre teakový nábytok by sa mali aplikovať raz za rok, ale najlepšie je ich aplikovať dva krát ročne a to na začiatku sezóny a v priebehu nej.
Ak chceme zmierniť praskanie dreva a vysušenie pod vplyvom slnka a dažďa je potrebné ošetriť nábytok teakovým olejom. Povrch dreva však musí byť pred aplikáciou oleja dostatočne suchý a čistý. Náter sa robí vždy na celom povrchu dreva. Teakové drevo je uprednostňované pred ostatnými drevinami najmä vďaka svojim vlastnostiam, dodáva taktiež pocit tepla, pocit elegantnosti, vznešenosti. Jeho cena je taktiež vysoká, ale nesmieme sa čudovať pri jeho nadštandardnej kvalite, dlhej životnosti a perfektným vlastnostiam. Ak sa zamyslíme nad ochranou prírody, nesmieme zabúdať, že práve ťaženie tohto stromu s názvom teak patrí nie medzi pozitívne zásahy do prírody. U nás je ale najobľúbenejšie stále borovicové, smrekové a dubové drevo pretože je najdostupnejšie takže teakový nábytok sa prevažne dováža už hotový a siahne po ňom málokto.