Zistili ste, že vykurovanie vo vašom dome nie je dostačujúce? Potrebujete preklenúť obdobie medzi začiatkom a koncom vykurovacej sezóny a hľadáte ideálnu možnosť vykurovania? Viete ktorý systém prikurovania je najlacnejší, najúčinnejší a najúspornejší?
Domácnosti, ktoré až počas prevádzky vykurovania zistili, že ich vykurovací systém nepokryje potrebu tepla, zvažujú možnosť ako si môžu dlhodobo a efektívne prikurovať. O pravidelnom prikurovaní často uvažujú i tí ľudia, ktorí sú plne závislí na vykurovacej sezóne a nemôžu si v prechodných obdobiach zakúriť i keď by chceli. Mobilné zariadenia sú lacné ale pri pravidelnom prikurovaní sa predražia.
V prípade, že je možný väčší montážny zásah, otvára sa pre vykurovanie množstvo lacných, komfortných i esteticky zaujímavých variant. Je ale nutné počítať s vyššími obstarávacími nákladmi než u mobilných zariadení. Pokiaľ budete prikurovať pravidelne a ide vám o dlhodobú prevádzku, nielen na jednu či dve sezóny, musíte v prvom rade vybrať vhodný zdroj energie a zariadenie s primeraným výkonom.
Pri takejto náročnej montáži je konzultácia s odborníkom nevyhnutná. Veľa firiem dnes ponúka bezplatnú návštevu s dodaním montážneho riešenia a prepočtom približných nákladov. Nemusíte sa báť využiť služby aj niekoľkých odborníkov. Tak budete mať informácie z viacerých strán. I konečnú montáž zvoleného vykurovacieho zariadenia teba ponechať na odborníka.
Pri prikurovaní možno využiť oba základné typy krbov na drevo a to otvorené alebo uzavreté. Otvorené spaľovanie je ale dnes na ústupku. Krb s otvoreným ohniskom síce zaisťuje pôsobivú atmosféru ale jeho maximálna účinnosť je 20 %, či znamená veľmi veľké finančné a tepelné straty. Uzavreté krbové vložky alebo kachle ponúkajú vyššiu finančnú úsporu aj tepelná účinnosť je vyššia ako pri otvorených krboch.
Prikurovanie v krboch má svoje plusy aj mínusy. Nevýhody krbov pri vykurovaní sú vysoké obstarávacie náklady ale aj náročná montáž. Je tu aj nižší vykurovací výkon, čo sa týka elektrických krbov. Pri krboch na drevo je obmedzená regulácia a nebude sa vám páčiť ani drahšie palivo či prašnosť. Niektorým ľuďom by mohla vadiť aj bezpečnosť.
Krby majú aj svoje výhody. Pri biokrboch alebo elektrických krboch sú obstarávacie náklady nižšie a montáž je veľmi jednoduchá. Pri krboch a krbových kachliach je vysoký vykurovací výkon. Pri plynových krboch a elektrických krboch je zas jednoduchá regulácia ale aj bezprašná prevádzka. Každý si musí nájsť svoju kombináciu, ktorá sa mu viac hodí do domácnosti a s ktorou bude spokojný pri vykurovaní alebo pri dodatočnom prikurovaní.
Alternatívou tradičného krbu môžu byť plynové krby. Tieto krby fungujú na základe zemného plynu alebo propán-butánu. Cenove sa plynové krby pohybujú zhruba v rovnakej cenovej hladine ako tradičné krby. Ľudia v panelových domoch ocenia moderné elektrické krby alebo krby na biolieh. Pri týchto krboch nemusíte stavať žiadny komín. Slúžia skôr ako estetický doplnok a preto aj tepelná účinnosť je nižšia ako pri krbových vložkách alebo krbových kachliach.