Vkusne, pohodlne a správne zariadiť i vymaľovať detskú izbu nielen pre bábätko, ale aj pre väčšie deti je zložitá situácia, tak pre rodičov, ako aj pre bytových dizajnérov. Veď sú to práve deti, ktoré v prípade ak sa netrafíte do ich vkusu, vedia otvorene prejaviť kritiku čo vás potom môže mrzieť. Každé dieťa rastie a vyvíja sa nielen fyzicky, ale predovšetkým psychicky a jeho potreby sa zväčšujú spolu s ním.
Nakoniec sa miestnosť s kopou hračiek a rozprávkovou postieľkou premení na praktické a moderné miesto určené na súkromie a pohodu. Možností akým nábytkom zariadiť detskú izbu je celá rada. Každá z nich by však mala vychádzať z takzvaného povinného vybavenia, ktoré predstavuje zdravotnú posteľ, stôl, stoličku umožňujúcu zdravé sedenie a dostatočné úložné priestory. V podstate máte pri výber nábytku dve možnosti a to, že izbu zariadite nábytkom šitým na mieru dieťaťa, alebo univerzálnym, ktorý môžete priebežne prestavovať, doplňovať a tak je možné, že nábytok poslúži dieťaťu od predškolského veku až do dospelosti. Mohlo by sa zdať, že druhá možnosť nie je pre dieťa až taká atraktívna, no nie je tomu tak. Okrem toho, že je praktickejšia a finančne menej náročná, deti z nábytku pre dospelých psychicky ani fyzicky nevyrastú a môžu si ho prispôsobovať svojim potrebám. V dnešnej dobe si môžete zaobstarať detský pestrý a kvalitný nábytok za rozumné ceny.
V predškolskom veku dieťaťa prebieha väčšina činností na podlahe. Je preto nutné, aby tento priestor bol teplý, príjemný s jednoduchou údržbou. Najvhodnejšou podlahovou krytinou do izieb detí v tomto veku je prírodné marmoleum čo je vlastne prírodné linoleum. Oživiť ho môžete napríklad koberčekom menších rozmerov s rozprávkovým motívom čo je veľmi praktická a finančne nenáročná možnosť. Pri výbere takýchto koberčekov je však nutné dbať nato, aby strana, ktorá sa dotýka podlahy bola odolná voči kĺzaniu. Traduje sa, že prehra dieťaťa je najvhodnejší celoplošný koberec, no rozhodne tomu tak nie je vzhľadom k tomu, že tieto koberce sú miestom pre baktérie a roztočov, ktorých sa nezbavíte ani pravidelným vysávaním. Taktiež sa hneď nedá odhadnúť či vaše dieťa nie je alergické práve na vybraný materiál, ktorý sa vám hneď zapáči. To platí hlavne v prípade veľmi malých detí. Ak uvažujete o podlahovom kúrení tak je to správne riešenie pre detskú izbu. Jednoznačne vhodným materiálom pre podlahu je korok alebo spomínané linoleum čo sú ľahko umývateľné materiály a navyše nechladia tak ako parkety či plávajúce podlahy. Ide hlavne o to, aby sa pri výbere podlahovej krytiny myslelo na pohodlie dieťaťa a údržbu podlahy.
Zrejme najdôležitejším základom každej detskej izby by mala byť posteľ s kvalitným matracom a roštom, ktorá prispieva k zdraviu dieťaťa. V súčasnosti si môžete vyberať z veľkej škály rôznych druhov postelí, ktoré príjemne dotvárajú detskú izbu. Posteľ môže obsahovať úložný priestor, nožičky a mnoho ďalších doplnkov. Keďže nezdravý spánok má nepriaznivý vplyv na neskorší vývoj dieťaťa je dôležité, aby zdravotné lôžko nebolo ani príliš mäkké ani príliš tvrdé. Ako najvhodnejšie lôžka sa odporúčajú typy s lamelovým roštom a zdravotným matracom napríklad latexovým.
Matrac by mal byť hladký bez členenia a taktiež by sa mal zo spodku prevetrávať. Správne odvetrávanie matraca a dostatočná výška lôžka sú veľmi dôležitými faktormi. O rozmeroch postele platí čím väčšie tým lepšie. Posteľ by mala mať dĺžku aspoň dva metre, aby si ju dieťa pohodlne užívalo aj v čase dospievania. Pri výbere postele je lepšie myslieť dopredu, keďže jej kúpa nepatrí medzi krátkodobé záležitosti. Väčšiemu dieťaťu je teda vhodné kúpiť posteľ pre dospelých. Tým vám odpadnú starosti s jeho rastom a s tým súvisiacou výmenou lôžka. Ak sa rozhodujete či kúpiť alebo nie dvojposchodovú posteľ mali by ste vedieť, že odborníci ju neodporúčajú, pretože dieťa, ktoré spí hore má horšie podmienky na spánok vzhľadom k tomu, že vo vyšších priestoroch graduje aj väčšie teplo. Navyše môže dôjsť aj k nebezpečným pádom. Podstatnú úlohu hrá aj umiestnenie postele pričom platí pravidlo, že posteľ sa nesmie umiestňovať pod okno a na miesta, kde dochádza k prievanu.
Nesmiete zabúdať ani na správne osvetlenie pričom nočné osvetlenie by malo byť umiestnené nad hlavou a nie na stolíku. Čelo postele chráni dieťa pred prievanom a tiež slúži ako opierka na vankúš. Existujú tri druhy postelí, z ktorých si môžete vybrať tú najvhodnejšiu pre vás a vaše dieťa, a to drevené, ktoré sú zdravotne neškodné a tiež veľmi obľúbené. Vyrábajú sa najčastejšie z masívu napríklad z borovice, smreku, dubu alebo buku. Cenovo sú výhodnejšie postele z mäkkého dreva borovice či smreku. Ďalej si môžete zaobstarať drevenú posteľ v kombinácii s drevotrieskou alebo laminátom, ktoré sú síce finančne nenáročné no aj menej kvalitné ako postele z masívneho dreva. Do detských izieb sa najčastejšie umiestňujú postele z laminátu a drevotriesky. Ďalším druhom sú kovové postele, ktoré sa neodporúčajú do detských izieb, pretože pôsobia chladným dojmom a dieťa sa môže na nich ľahko zraniť. Posledný variant tvoria vodné postele, ktorých je nevýhodou pocit chladu a tiež nie sú vhodné do detských izieb vzhľadom k vysokému nebezpečenstvu poškodenia.
Podstatnou súčasťou izby pre školáka je písací stôl. Pri jeho výbere je dôležité brať ohľad na mnoho aspektov. Aby sa dieťa pri práci na stolíku nehrbilo, mala by byť k nemu správne vybraná stolička, ktorá bude pohodlná a zároveň tvrdšia. Taktiež by mala byť výškovo nastaviteľná tak, aby sa dieťa vždy opieralo nohami o podlahu. Sedák by mal podopierať čo najväčšiu časť stehien. Dôležitý je aj už spomínaný písací stôl, ktorého doska by mala byť dostatočne veľká najmenej však tak, aby postačila rozpätiu lakťov dieťaťa, ktoré sedí. Rovnako ako stolička, aj stôl by mal byť výškovo nastaviteľný. Dôležitou vlastnosťou písacieho stola je predovšetkým veľkosť pracovnej dosky, ktorá bude postačujúca napríklad pri maľovaní, ale aj plnení si školských povinností. Povrch dosky by mal byť matný, aby odlesky nekazili deťom oči. Z bezpečnostného hľadiska by mal mať stôl zaoblené rohy a hrany. Zabudnúť by ste nemali ani na dostatok úložného priestoru. Dôležitou vlastnosťou stola je aj polohovateľnosť a dobré je ak hneď myslíte aj nato, že na stole bude neskôr počítač a zakúpite produkt s vysúvacou doskou určenou pre klávesnicu. Zhruba od troch rokov by sa dieťa malo učiť, že všetko nepatrí len na jednu hromadu do škatule, ale na presne určené miesto. Dieťa by, preto malo mať k dispozícii dostatok regálov, šuplíkov a skriniek, kam si môže zvlášť odkladať hračky, písacie a kresliace potreby, knižky a podobne. Detská izba by mala vytvárať prostredie podporujúce umelecké a pohybové sklony dieťaťa. Nesmie tu teda chýbať plocha na kreslenie ani malé miesto na cvičenie. Praktické môžu byť napríklad hojdačky zavesené na zárubni alebo kĺzačka. Ak vám to veľkosť izby dovolí môžete tu vytvoriť dokonalý priestor na hranie, tancovanie, ukladanie hračiek, oblečenia, spaciu zónu a tiež pracovný kútik. Vhodné sú aj otvorené alebo uzavreté policové systémy, ktoré sa môžu najprv využiť na hračky a neskôr na knihy do školy. Užitočné je doplniť ich o rôzne škatule, koše či kontajnery na kolieskach, ktoré sú vhodné na rýchle upratanie a uskladňovanie vecí pričom svojimi farbami oživia a spestria celkový priestor.
Pri zariaďovaní detskej izby hrajú dôležitú úlohu aj farby. Detská izba by mala dieťaťu poskytnúť útočisko, pokoj a harmóniu, preto je dôležité aby ste celkové zariadenie konzultovali so svojim dieťaťom. Dieťa musí svoju izbu vnímať ako najúžasnejšie miesto na svete. Všetky deti sa najlepšie cítia v pestrom prostredí, majú radi farebné hračky a predovšetkým svetlé a jasné miestnosti. Celkovo u detí vyhrávajú svetlé odtiene farieb a to na čomkoľvek, či už na stenách, hračkách, podlahe alebo na oblečení. Veľakrát si ani neuvedomujete čo všetko farby vedia a ako môžu ovplyvňovať náladu človeka, jeho rozhodovanie a predovšetkým čo sa týka detí môžu tieto vizuálne faktory ovplyvňovať aj ich celkový vývoj.
Napríklad ak má vaše dieťa problém so zaspávaním, mali by ste sa vyhnúť krikľavým farbám v jeho izbe. Do tmavých a malých izieb zvoľte svetlejšie farby, ktoré priestor opticky zväčšia a presvetlia. Vo väčšej miere by sa mali v izbách, čiže na podlahách, stenách a nábytku, objavovať maximálne tri farby, pričom prírodná farba dreva a biela sa považuje za neutrálnu, pretože prirodzenou snahou človeka je farebná harmónia. Pomocou farebne ladeného prostredia, v ktorom sa dieťa pohybuje, ste napríklad schopní ovplyvňovať jeho správanie a podporiť tak jeho sústredenie alebo podporiť k aktivite uzavretejšie či melancholické povahy. Pre aktívne a neposedné deti je dobré zvoliť farbu modrú, ktorá ich upokojí a navyše priestor opticky zväčší. Žltá farba podporuje intelekt a rozvoj myslenia. Deti najčastejšie vnímajú pestré farby do šiestich rokov a neskôr sa ich vkus obmedzí na decentnejšie tóny. Najrôznejšími doplnkami, textíliami alebo hračkami môžete dodať farebnosť aj poblednutému či už okukanému priestoru. Odlišnosť dosiahnete jednoduchou zmenou týchto doplnkov alebo farbou na stene.
Dôležitú úlohu pri výbere farieb hrá aj orientácia detskej izby vzhľadom k svetovým stranám. Miestnosti orientované na juh je dobré ladiť v studenších tónoch, pre izby na severnej strane sú vhodnejšie teplejšie farby. Tmavšie miestnosti rozžiaria farby akými sú oranžová alebo žltá. Na strop a šikmé steny v podkrovných izbách je dobré voliť veľmi svetlé farby alebo ich nechať biele, aby sa izba zbytočne opticky neznižovala. To načo si musíte dávať veľký pozor je, aby ste to s farebnými kombináciami príliš neprehnali. Pri rozhodovaní si môžete pomôcť farebným spektrom, ktoré je väčšinou zobrazované v tvare kruhu a je v ňom znázornená znášanlivosť jednotlivých farieb. Napríklad od žltej, ktorá je najvyššie sa po smere hodinových ručičiek cez oranžovú, červenú, fialovú a modrú dostanete k zelenej a od nej zas naspäť k žltej. Doplnkové farby sú umiestnené na opačnej strane farebného spektra a najväčší kontrastný účinok dosiahnete kombináciou práve doplnkových farieb vo farebnom spektre. Napriek tomu, že dve vzájomne sa doplňujúce farby sa k sebe hodia, pri ich použití musíte myslieť na kvantitu. Kombinácia dvoch susedných farieb vo farebnom spektre si vyžaduje citlivý prístup, pretože nie každá farba sa znáša so svojou susednou farbou. Vhodnou kombináciou však dosiahnete veľmi zaujímavé riešenia. Medzi doplnkové farby patrí napríklad žltá doplnená modrou, červená je doplnená zelenou, oranžová pôsobí ak je v blízkosti modrozelenej a fialovú podčiarkne hlavne žltozelená farba a podobne. .