Akousi korunou krásy každého domu je strecha. Jej riešenie musí zodpovedať vysokým kritériám na funkčnosť a zároveň držať krok s modernými trendmi v architektúre. Tomu predchádza správna voľba strešnej krytiny.
V súčasnosti je na trhu celý rad rôznych strešných krytín, ktoré sa od seba líšia materiálovým prevedením, formátom, váhou či spôsobom kladenia. Ich výber závisí najmä od miestnych zvyklostí a od tvaru a sklonu strechy, no čoraz častejšie je hlavným kritériom optimálny pomer ceny a životnosti. Medzi najtradičnejšie krytiny patria keramické škridly, ktoré sa vyznačujú vysokou odolnosťou, pevnosťou, dlhou životnosťou a vyrábajú sa v desiatkach rôznych tvarových variácií, ktoré odlišujú finálnu štruktúrou strechy. Modernejšiu a o niečo lacnejšiu alternatívu s podobnými vlastnosťami predstavujú betónové škridly. Napriek tomu, že v oboch prípadoch už ide o neohrozenú klasiku, ktorá obstála v skúške časom, vývoj keramickej ani betónovej krytiny sa stále nezastavil. Na jednej strane smeruje k zvyšovaniu úžitkových vlastností a na tej druhej sa snaží udržať krok s aktuálnymi trendmi a štýlmi.
Vylepšené keramické a betónové škridly
Z hľadiska úžitkových vlastností sa vylepšenia najčastejšie týkajú povrchu škridiel. Keramická krytina sa, okrem klasického prevedenia s prírodným povrchom, vyrába aj s povrchovou úpravou engobovaním (pololesklá farebná úprava) alebo glazovaním (lesklá farebná úprava), ktoré upravujú farbu krytiny a zároveň zlepšujú ich samočistiace schopnosti a odolnosť voči UV žiareniu. V prípade betónových škridiel sa hľadajú riešenia, ako zabezpečiť stálofarebnosť a lepšiu odolnosť voči nečistotám, aby sa dlhodobo zachoval ich dobrý vzhľad. Minulý rok sa napríklad objavila nová povrchová úprava „Duratop“ s ktorou prišiel výrobca strešnej krytiny Euronit. Táto povrchová úprava je tvorená špeciálnou akrylovou farbou, ktorá zabezpečuje zvýšenú odolnosť proti prenikaniu a usadzovaniu znečistenia na povrchu strešnej krytiny a maximalizuje prirodzený čistiaci vplyv dažďa. Krytina si tak automaticky zachováva čistotu povrchu po dlhú dobu bez dodatočných zásahov a údržby. Vylepšené škridly sa okrem toho vyznačujú vyššou mierou odolnosti proti UV žiareniu, vďaka čomu si zachovávajú intenzívne farby po dlhé roky.
Pokiaľ ide o dizajn, moderné trendy si vyžiadali mierny odklon od klasiky. Okrem vlnitých alebo inak tvarovaných druhov krytín možno už aj v segmentoch keramických a betónových krytín nájsť veľmi moderne pôsobiace ploché škridly, ktoré perfektne korešpondujú minimalistickým štýlom. Ako príklad možno uviesť keramickú krytinu Creaton Domino alebo betónovú krytinu Euronit Kapstadt. Možno pozorovať aj rozšírenie škály farebnosti a formy lesklých, matných alebo štruktúrovaných povrchových úprav, ktoré dodajú stavbe punc jedinečnosti. Pri keramických krytinách viacerí výrobcovia prišli aj s ďalšou inováciou: s maxi formátom XXL, ktoré prinášajú úsporu času pri pokrývačských prácach, ale aj nižšiu cenu za materiál v prepočte na štvorcový meter krytiny. „Spotreba veľkoformátových škridiel je už od 8,1 ks/m2. Pre porovnanie, spotreba pri klasických typoch škridiel sa pohybuje medzi 11 až 18ks/m2 a pri bobrovkách je to cez 30ks/m2,“ uvádza odborníčka na strešné krytiny Eva Kovačovičová zo spoločnosti EBM Co.
Pekné a úsporné vláknocementové šablóny
Vysoko funkčné a ekonomicky výhodné riešenie skladanej strešnej krytiny predstavujú maloformátové šablóny z vláknocementu. V porovnaní s keramickou alebo betónovou krytinou je vláknocement omnoho ľahší, čo je výhodou najmä z hľadiska nižšieho zaťaženia strešnej konštrukcie. Sú preto vhodnou voľbou napr. pri rekonštrukciách starších striech, kde pri ich použití nie je nutné posilňovať krov. Vzhľadom na ich cenovú výhodnosť sú však vláknocementové šablóny čoraz častejšie používané aj pri nových budovách. Z hľadiska technických parametrov a ceny prestavujú trvácnejšiu a zároveň atraktívnu alternatívu k falcovaným, ale aj profilovaným plechovým krytinám. Vláknocementová krytina známa v minulosti pod názvom Eternit, dnes so svojím vylepšeným a zdravotne nezávadným zložením, predstavuje modernú, ekonomickú a zároveň ekologickú voľbou riešenia strechy.
„V súčasnosti sa na výrobu Eternitu používajú špeciálne polyvinylalkoholové (PVA) vlákna , ktoré sa bežne používajú aj v textilnom priemysle. Vyznačujú sa vysokou pevnosťou, výbornou priľnavosťou k materiálom, ako sú cement, guma a podobne, vysokou odolnosťou proti zásaditému prostrediu a predovšetkým zdravotnou nezávadnosťou,“ uvádza Eva Kovačovičová. Eternit je pevný a zároveň pružný, odoláva kyslým dažďom, UV žiareniu a dobre tlmí zvuk. Nezanedbateľná je jeho vysoká estetická úroveň, porovnateľná s prírodnou bridlicou. Vďaka svojmu jednoduchému a hladnému povrchu v módnych odtieňoch sivej farby, sú na využitie pri novostavbách predurčené maloplošné šablóny Eternit Dacora. Vyznačujú univerzálnosťou a vysokou flexibilitou pri kladení a riešení detailov, čo sa cení predovšetkým pri riešení okrajových konštrukčných prvkov. Šablóny Eternit Dacora je možné použiť aj na obloženie zvislých plôch (či už ide o komíny, vikiere alebo steny) a v závislosti od architektonického zámeru je nimi možné obložiť celú fasádu, čím sa dosiahne moderný, „monolitický“ vzhľad budovy.