Neustále zdražovanie energií vedie ku sprísneniu požiadaviek na energetickú náročnosť budov. Výrazne sa zvyšujúce tepelné odpory konštrukcií a dokonalé utesnenie všetkých dierok na budovách i zaobstaranie kvalitných okien v novostavbách dosahujú pri týchto stavbách maximálne tepelné straty 6 kW (nízkoenergetické domy) až 12 kW (novostavby).
Štandardom dnešnej doby je i krb s veľkým ohniskom v hlavnej obytnej miestnosti. Krby s veľkým ohniskom majú výkon od 12 do 24 kW, tie najväčšie majú i väčší výkon. Pravidlom je: čím väčšie ohnisko, tým väčší výkon. Tu nastávajú aj menšie problémy. Pri maximálnych tepelných stratách celého domu 6 kW logicky vyplýva, že nemôžete inštalovať krbovú vložku, ktorá má výkon 24 kW, teda 4 x väčší než sú tepelné straty celého domu, do jedinej miestnosti.
Pri výbere krbovej vložky musíme okrem jej vzhľadu dbať taktiež na jej parametre, minimálny, nominálny a maximálny výkon, ktorý tieto krbové vložky dosahujú.
Pokiaľ by ste sa snažili dosiahnuť nižší výkon od krbu, môže toto vykurovacie zariadenie začať dechtovať. Predné sklo bude špinavé, komín bude zanesený a pôžitok z ohňa sa vytratí. Pokiaľ by sme sa naopak snažili dosiahnuť vyšší výkon, krb alebo kachle sa prekúria. Môže v takomto prípade prasknúť sklo alebo aj krbová vložka. Preto je dôležité, aby požadovaný výkon krbu či kachieľ stanovil odborník, najlepšie projektant pri návrhu celkového vykurovacieho systému.
Vlastník domu z nízkymi tepelnými stratami má niekoľko možností. Môže si zvoliť kachle, u ktorých je veľký rozsah minimálneho a maximálneho výkonu. Existujú kachle, pri ktorých je výkon od 3,7 do 9 kW. Môže si zvoliť krbovú vložku s možnosťou rozvodu do ďalších miestností. Tu sa výkon krbovej vložky zvyšuje podľa priestoru, ktorý bude vložkou vykurovaný. Ďalšou možnosťou je, že si zvolí krb s teplovodným výmenníkom v kombinácii s akumulačnou nádobou. Tu je pomer tepla rozdelený, do priestoru ide maximálne 4 kW a ostatné teplo smeruje do akumulačnej nádoby. Takéto naakumulované teplo je spotrebovávané na vykurovanie domu i na niekoľko dní. Vždy záleží na výkone výmenníku, veľkosti akumulačnej nádoby a tepelných stratách domu.
Ďalším aspektom vykurovania kachľami v nízkoenergetických domoch je prívod k vykurovaciemu zariadeniu. Veľmi dobre zaizolované domy môžu mať pri zapnutí digestoru problém s ťahom komína u kachieľ. V takomto prípade je dobré pri stavbe domu myslieť na externý prívod vzduchu a to napríklad podlahovým alebo komínovým telesom.