Koberce z prírodných materiálov.

Sepia_Raumbild

Už dlhú dobu hrajú prvé husle v podlahových krytinách koberce. Pre aký sa rozhodnúť? Vlnený, alebo zo syntetických materiálov? Ak nie sme limitovaný peniazmi a skôr preferujeme kvalitu a úžitkové vlastnosti jednoznačne sú to vlnené materiály. Tie majú v porovnaní so syntetickým kobercom dlhšiu životnosť a nemenia svoj tvar t.z.  po ukončení zaťaženia sa jeho vlas časom narovná a z povrchu zmiznú stopy zaťaženia.

Koberec zo syntetického kobercového vlasu (polypropylén, polyamid) tieto schopnosti nemá, preto sa vytlačených obrysov nábytku v jeho štruktúre nezbavíme. Vlna má navyše schopnosť absorbovať a uvoľňovať vlhkosť, takže v izbe vďaka tomu máme lepšie klimatické prostredie. Vlnený koberec obsahuje  lanolín a  dáva týmto kobercom ďalšie plus, vyššiu odolnosť proti zašpineniu tukovými škvrnami, túto schopnosť ocenia hlavne rodiny s malými deťmi, alebo domácimi zvieratami. Chválospev na vlnu má i svoju negatívnu stránku: vlnené koberce obľubujú mole. Ak sa im chceme ubrániť, musíme častejšie vetrať a vysávať koberce z obidvoch strán.

Koberec-10Koberce s hladkou väzbou by sme mali z času na čas obrátiť. Osvedčeným ochranným prostriedkom je  prírodný rastlinný olej proti moľom určený na vlnené koberce. Koberce z vlny môžu prvý polrok používania púšťať vlas. Netreba sa znepokojovať, je to prirodzený jav. Vlnu vyčnievajúcu nad ostatne nevyťahujeme, zastrihneme ju nožnicami do rovnakej výšky. Ak niekto z rodiny trpí alergiou na vlnu, a aj napriek tomu chceme na podlahe prírodný materiál, riešenie existuje.

Koberec-20Teraz sú veľmi moderné koberce z rastlinných vlákien ako je sisal, juta, kokos či morská tráva. Nevyrábajú sa sériovo, tak patria medzi finančne náročnejšiu podlahovú krytinu, sú však veľmi elegantné a praktické, sú ekologicky šetrné, antialergénne, držia stabilný tvar, tlmia zvuk a majú dlhú životnosť.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.