Treba si uvedomiť, že kúpeľňový nábytok patrí aj do malej kúpeľne. Je veľmi ľahké vyvrátiť pochybnosti, že v malej kúpeľni sa nábytok už nezmestí. Skúsenosti jasne napovedajú, že napríklad skrinka pod umývadlom priestor paradoxne uvoľní, pretože ponúkne odkladací priestor na veci, ktoré sú spravidla uskladnené v policiach od pása vyššie. Priestor na pohyb v kúpeľni sa teda výrazne zväčší, nehovoriac o estetickom riešení.
Rad drobnejších predmetov – hygienické prostriedky, sušiče a holiace strojčeky sa ukryjú pred zrakmi nepovolaných, čím sa trochu utlmia nepríjemné pocity používateľov kúpeľne z narušenia intímneho prostredia, ktorého sa nechtiac dopúšťajú hostia a návštevy.
Pri nákupe kúpeľňového nábytku musíme dôkladne skontrolovať, či sú všetky plochy ošetrené tak, aby v žiadnom mieste, najmä v spojoch a na hranách, nezostal nekrytý pôvodný materiál, z ktorého sú skrinky alebo police vyrobené. Dôkladná povrchová úprava a dôsledné prekrytie všetkých kritických miest súvisí úzko so životnosťou tohto nábytku. Ak sa rozhodnete pre lacnejšie stavebnicové riešenie štýlu “postav si sám”, nezabudnite nábytok dôkladne v týchto miestach ošetriť.
Ak môžeme a finančná situácia nám to umožní, vyvarujme sa nákupu nábytku do panelákovej kúpeľne, kde sú pri umývadlách použité klasické dosky, aké poznáme napríklad z kuchýň. Životnosť takýchto dosiek je v kontakte s vodou, najmä v miestach styku s keramickým umývadlom výrazne nižšia. Navyše neošetrené miesta sú rizikovým faktorom, pretože sa tu množia baktérie a plesne.
Diskutabilné je použitie mramoru alebo opracovaného kameňa. Tieto materiály sú hojne využívané najmä pri nábytku juhoeurópskych výrobcov zo Španielska a Talianska, je však potrebné dbať na kontrolu vysokého lesku. Kameň ako žula alebo mramor sú totiž hmoty relatívne porézne a pri nedokonalej povrchovej úprave môžu póry časom spôsobiť problémy pri údržbe a dodržiavaní hygienických zvyklostí. Teda na tieto materiály si treba dať pozor.
Kvalitatívne inými materiálmi sú umelo vyrobené materiály (prevažne na báze živíc a pieskov a ďalších zložiek), ktoré možno bez problémov bezšpárovo tvarovať, prechody a spoje možno dokonale spojiť a zosilňovať, takže výrobky vytvorené takto môžu byť aj originálne a jedinečné. Výrobcovia často ponúkajú aj kusovú zákazkovú výrobu, takže bez väčších problémov možno nechať vyrobiť interiér na mieru. Napríklad z umelého mramoru sa vyrábajú celé kusy sanitárnej “keramiky” – umývadlá, záchodové misy, pisoáre, vane, poličky a ďalšie doplnky.
Tieto materiály je možné rôzne farebne tónovať, často dokonca opäť na želanie zákazníka, nie je problém napodobniť štruktúru žuly alebo iného kameňa. Melírovanie, žilkovanie alebo zrnitú štruktúru možno dokonca veľmi dobre napodobniť aj v prípade, že dôjde k poškodeniu výrobku. Najrôznejšie praskliny, trhliny, uštipnutý roh alebo iné poškodenie možno pomerne ľahko napraviť tak, že laik okom nespozná, kde bola oprava vykonaná. Tieto opraviteľné a leštiteľné materiály sú drahšie vďaka vzhľadu, komfortu opraviteľnosti a cenám surovín, prinášajú však maximálne výhody, ktoré užívateľ bude oceňovať dlhé roky.
Pri nákupe si treba tiež prezrieť sanitárnu keramiku, ktorá býva súčasťou nábytkových zostáv. Samozrejme je výhodnejšie dať prednosť mierne drahšej, ale značkové keramike. V cene zákazník nájde (hoci nie vždy) záruku kvalitného výrobku – dokonalosť zakrivenia, bezchybnú povrchovú úpravu, dodržanie výrobnej technológie, rovinnosti plôch, farebného odtieňa a presnosti tvaru. Práve presnosť a riešenie detailov (napríklad v podobe stykových plôch pre kontakt s nábytkom) zaručuje, že kvapky vody nebudú zatekať do škár a že keramika sa bude ľahko udržiavať.
Značkový výrobcovia kúpeľňového nábytku dokážu ponúknuť k vybranej sérii nábytku i niekoľko variantov sanitárnej keramiky významných výrobcov, takže k vyhliadnutej skrinke podareného dizajnu si záujemca vyberie napríklad z desiatich či dvanástich možných umývadiel. Táto variabilita je vynikajúca, pretože neobmedzuje užívateľa či architekta v rozlete. Neznačková keramika, ktorá sa na trhu objavuje (často z ázijských krajín) je síce finančne menej náročná, ale rozmerové a tvarové anomálie, často nepostrehnuteľné v obchode, môžu spôsobiť vrásky na čele pri zabudovaní do nábytkovej zostavy. Pri nákupe treba dobre ustrážiť aj povrch. Prehliadkou proti svetlu hľadáme praskliny v materiáli, trhliny v glazúre, dutinky, výstupky. Vyvarujeme sa tak nepríjemnej manipulácii s pomerne ťažkým výrobkom, keď závadu objavíme až po zabudovaní.