Želanie mať pre svoje deti to najlepšie sa prejavuje aj v zariaďovaní detských izieb. Dosť často pri tejto realizácii robíme chyby domnievajúc sa že pre svoje ratolesti dávame len to najlepšie.
Pre deti je veľmi vhodný nábytok z dreva ako je smrek, alebo borovica, pokiaľ sú povrchovo upravované voskom, prírodnými olejmi, vodou riediteľnými farbami. Táto povrchová úprava neobsahuje škodlivé látky, ako je formaldehyd.
Podobne je zdraviu neškodlivý aj nábytok, ktorý je upravený laminátovou povrchovou úpravou. Často sa stáva, že sa do detskej izby presunie starší použitý nábytok, ktorý je vo väčšine prípadoch vyrobený z drevotrieskovej dosky. Takmer s určitosťou je tento nábytok tiež napustený škodlivou látkou formaldehyd. Táto látka nepriaznivo pôsobí na dýchacie cesty, spôsobuje pálenie očí a zle pôsobí aj na čuch. Do detskej izby nie je vhodný ani lacný čalúnený nábytok V tomto nábytku sa po čase usídľujú červotoče, je to nasávač prachu, ktorý sa vám nepodarí nikdy dokonale povysávať, či vytepovať. Vyvarujete sa alergickým ochoreniam.
Informujte sa u predajcov o použitých materiáloch nábytku, aká je povrchová úprava, z akého materiálu je čalúnenie, matrace, žiadajte si atesty jednotlivých prvkov nábytku. Vaša ratolesť trávi vo svojej detskej izbe pomerne veľa času a vy kúpou s prihliadaním na kvalitu ochránite jeho zdravie.
Na našom trhu je dostatočný výber kvalitného nábytku vhodného do detskej izby prihliadajúc na jeho trvanlivosť a funkčnosť. Čo s podlahou? Nie je vhodný koberec. Znova je to útočišťom roztočov a alergénov. Praktická je drevená podlaha, ktorá sa ľahko udržuje. Snažte sa podľa možnosti obmedziť sa na minimum bytového textilu. Znova už spomínaný prach a s ním spojené zdravotne problémy.