Určite ste si všimli, že tradičná podoba obývacích izieb sa postupne mení a vyvíja sa v súlade s novými požiadavkami a taktiež so stúpajúcimi nárokmi na umiestnenie určitých prvkov, akými sú napríklad televízory, DVD či CD prehrávače a podobne.
Odborníci sa síce vzájomne zhodujú v názore nevhodného umiestnenia televízie do spálne, rovnaké je to aj s počítačom, no skutočnosť býva väčšinou iná. Napriek varovaniam nájdete elektroniku v spálňach pomerne často, pretože každému vyhovuje niečo iné, čo je úplne normálny fakt. No moderná veľká plochá obrazovka, predsa len najviac svedčí obývacej izbe. Pri prvom pohľade sa môže ľahko hovoriť o akomsi zjednodušenom vybavení interiéru, ktorý je odľahčený a premieňa sa na maximálne funkčný a užitočný celok. Práca dizajnérov je charakterizovaná dvoma základnými faktormi a to reakciou na meniaci sa životný štýl a nové technológie spracovania materiálov. Nábytok je nápadne variabilnejší, dá sa jednoduchšie premiestňovať a tak umožňuje prispôsobovať interiéri aktuálnym potrebám. V novom poňatí uľahčuje celú radu domácich činností. Ak si myslíte, že slovo dizajn znie akosi nadnesene či nepatrične v súvislosti s nie príliš veľkými interiérmi v našich všeobecne skromnejších podmienkach, ste na omyle. Veľmi často v centre pozornosti dizajnérov sú práve malé byty či menšie priestory, pretože práve na týchto miestach môžu skvele rozvíjať svoju kreativitu. Výsledkom ich úsilia potom býva spojenie dizajnu a funkcie v prvkoch vyznačujúcich sa formami rafinovaného skladania a rozkladania s možnosťou pridávať jednotlivé moduly a taktiež jednoduchou manipuláciou a údržbou.
Obývacia izba však nepochybne naďalej zostáva miestom, v ktorom sa stretávajú členovia rodiny, riešia svoje starosti aj radosti, sledujú televíziu či vítajú návštevu. To čo sa mení je jeho celková koncepcia aj vybavenie. Robustný a ťažkopádny vzhľad obývacích stien sa vytráca a nahrádza ho nábytok odľahčený a sofistikovanejší. Veľká pozornosť sa venuje umiestneniu televízie a hi fi súprav a naskytujú sa vám nové možnosti. Ak však chcete uniknúť súčasnej pretechnizovanej dobe, ale televízora sa celkom vzdať nechcete, skryte ho. Existujú jednoduchšie vyzerajúce obývacie steny s ľahko ovládateľnými posuvnými dvierkami, kedy jediným pohybom necháte zmiznúť celú techniku. Tento istý výsledok dosiahnete, aj keď si necháte nejaký dômyselný kus nábytku navrhnúť a vyrobiť presne na mieru do vášho interiéru. Ak však cítite, že ste s technikou nerozlučne spojený, siahnite po rôznych stojanoch či špeciálnych blokoch na video aj audiotechniku. Existujú rôzne statívy, na ktorých môžete s televízorom ľubovoľne manipulovať, napríklad ho posúvať do značnej výšky smerom nahor, ale aj nadol. Ukotviť ho môžete taktiež priamo na stenu či do stropu a potom len otáčať podľa aktuálnej potreby. Na čo by ste nemali zabúdať pri umiestňovaní televízie do obývacej izby? V prvom rade by mal byť umiestnený tak, aby ste sa nemuseli k nemu otáčať, ďalej vzdialenosť sledovania by sa mala rovnať najmenej 2,5 násobku uhlopriečky obrazovky a posledný fakt je, že obrazovka by mala byť umiestnená vo výške očí priemerne vysokého človeka sediaceho v kresle. Možno ste prípad, kedy si úplne vystačíte len zo stolíkom, ktorý je opatrený kolieskami a tak nebudete mať problém premiestniť si televízor podľa potreby.
Takéto stolíky mávajú väčšinou aj police na video a zásobníky na CD či DVD. Cédečká môžete, vzhľadom k ich rozmerom, umiestňovať takmer kdekoľvek, záleží len na praktickom hľadisku. Prehrabávať sa v puzdrách nie je nijako príjemná a nechávať ich porozhadzované voľne po miestnosti zase nie je ani trochu estetické a prehľadné už vôbec nie. Radšej siahnite po špeciálnych stojanoch, škatuliach či po špeciálnom šuplíku, ktorý je prispôsobený odkladaniu CD či DVD. Niekedy si môžete zvoliť aj z niekoľkých farieb. Zaujímavé a originálne sú osvetlené boxy, ktoré si môžete upevni, buď zvisle, alebo vodorovne a dokonca si môžete zvoliť aj farbu, ktorá korešponduje s vybavením vášho interiéru.