Plesne v domácnosti

drez_pliesen

Sú miniatúrne a zo začiatku si ich ani nevšimneme. Môžu vám, ale spôsobiť mnoho zdravotných problémov, nepríjemných alergií a v našich domácnostiach narobiť peknú neplechu. Reč je o plesniach, ktoré napádajú nielen steny, ale často aj priestory, kde ich voľným okom vôbec nezbadáme.

Čo je pleseň?

Plesne sú mikroskopické huby, ktorým sa darí všade tam, kde je dostatok vlhkosti. Ideálna teplota, ktorá im vyhovuje je okolo 25 stupňov, množiť sa ale dokážu aj pri menej než 10 stupňoch. Zasiahnuté miesto plesní spoznáte podľa toho, že sa na ňom spočiatku objavia bodky väčšinou čiernej farby. Pleseň sa neskôr “rozrastie” a na postihnuté oblasti sa objavia typické škvrny rôznych tvarov aj farieb.

okno_plisen

Kde plesne najčastejšie nájdeme?

Spektrum plesní, ktoré sa v interiéroch môžu vyskytnúť je veľmi široké. Najčastejšie sa objavujú v miestach, kde nie sú na prvý pohľad viditeľné, napr. v priestoroch za nábytkom, na škárach medzi dlaždicami v kúpeľniach a na toaletách, pod okenným parapetom, v zemine v kvetináčoch, na stenách v pivničných priestoroch a v iných horšie vetrateľných miestnostiach bytu alebo domu. Napadajú tiež zle uskladnené potraviny. Pozor by sme tak mali dávať nielen na potraviny, ktoré máme uskladnené doma, ale aj na tie práve prinesené z obchodu, napr. orechy alebo sušené ovocie.

Ako spoznáme alergiu na pleseň?

Niektoré plesne môžu mať na náš organizmus negatívny účinok, v horšom prípade môžu vyvolávať celý rad infekčných ochorení, predovšetkým u ľudí s oslabeným imunitným systémom. ” Dlhodobé zdravotné komplikácie môžu spôsobiť aj atopikom, u ktorých môžu plesne vyvolať niektorú z alergických reakcií , napr. alergická nádcha , zápaly spojiviek , astma , atopický ekzém alebo alergická žihľavka , ” vysvetľuje alergologička MUDr . Eva Kovaříková. Alergická nádcha sa prejavuje opuchom nosovej sliznice, vodnatú sekréciou z nosa, kýchaním, svrbením a pálením nosa. Často sú zasiahnuté aj oči, ktoré tiež opúchajú, pália a svrbia. Typickými príznakmi alergickej žihľavky je výsev na koži, ktorý niekedy pretrváva dlhší čas alebo sa objavuje opakovane a nepríjemne svrbí. Postihnuté môže byť celé telo alebo len niektoré jeho partie.

Atopický ekzém zase spoznáme podľa toho, že sa na koži začnú tvoriť ložiská hrubej začervenanej kože, ktorá tiež výrazne svrbí. Ekzém postihuje väčšinou kožné ohyby ako sú krk, lakťová a podkolenná jamka a niekedy ho môžeme objaviť len na rukách. Prejavom alergie môže byť tiež chronické pľúcne ochorenie, ktoré sa prejavuje suchým kašľom a dýchavičnosťou. “Liečba alergií na plesne sa odvíja od druhu konkrétneho alergického ochorenia a nelíši sa nijako od liečby ostatných alergických prejavov. V liečbe sa väčšinou užívajú antihistaminiká alebo lokálne pôsobiace protizápalové lieky, ktoré odporučí lekár,” dodáva MUDr . Eva Kovaříková.

Ako nad plesňami zvíťaziť

Aby ste nad plesňami zvíťazili, stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad. Pravidelne kontrolujte uskladnené potraviny, neuzatvárajte vlhké bielizeň alebo predmety do nepriedušných vriec a škatúľ, kontrolujte zem v kvetináčoch, vlhké kúty na sociálnych zariadeniach a múry. Častým miestom výskytu plesní môžu byť aj klimatizačné jednotky. Ak plesne doma objavíte, zvoľte lokálne ošetrenie špeciálnymi chemickými prostriedkami, tzv. fungicídy a napadnuté miestnosti predovšetkým dôsledne a pravidelne vetrajte. Vhodným pomocníkom v boji proti plesniam sú tiež čističky vzduchu, ktoré sú schopné plesňové spóry odfiltrovať.Najdôležitejšie je teda udržovať čistotu a pravidelne dezinfikovať kritické miesta. V žiadnom prípade ich však neodstraňujte zoškrabovaním nejakou kefkou alebo vysávaním, pretože takto by ste nebezpečné spóry len ďalej rozšírili do ovzdušia. Napadnuté miesto opakovane nastriekajte špeciálnym prípravkom proti plesniam. Ideálnym v takýchto prípadoch je Savo Proti plesniam, ktoré môžete vďaka praktickému rozprašovaču nastriekať priamo aj na ťažko dostupné miesto. Je vhodný na rôzne povrchy ako dlaždice, plasty, omietky či dokonca drevo a postihnuté miesto dezinfikuje a bieli.

Pri vonkajších plesniach sú preventívne zásahy zložitejšie. Alergikom na plesne sa preto neodporúčajú napríklad poľnohospodárske alebo záhradnícke práce, ako je hrabanie lístia a pod.

SAVO_PROTI_PLISNIM

Najčastejšie miesta , kde sa plesne vyskytujú :

  • - Škáry v kúpeľni a na WC
  • - Priestor okolo batérií a odpadov v kúpeľni / v kuchyni
  • - Pod okennými parapetmi
  • - Priestory za nábytkom
  • - Zem v kvetináčoch
  • - Klimatizácia
  • - Múry v pivničných priestoroch a ďalšie miestnosti so zvýšenou vlhkosťou
  • - Špajze , komory
  • - Orechy , sušené ovocie a ďalšie potraviny v igelitovom sáčku
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.