
Po zime by mal každý z nás precízne skontrolovať strechu domu. Aj keď sa nám zdá, že je všetko v najlepšom poriadku, nemusí to tak byť.
V streche mohlo dôjsť k poškodeniu v dôsledku padajúceho zmrznutého snehu, alebo polámaných vetvičiek stromov. Pravidelná kontrola strechy nám môže pomôcť odhaliť mnohé škody, poškodenia a zároveň predĺži jej životnosť. Tiež toľko neminieme na stavebný materiál keď poškodenie zistíme kým nie je závažné.
K pomoci si môžeme zavolať odborníka, alebo si jednoducho strechu skontrolovať samy. Musíme sa zamerať na určité časti, ktoré musíme dôkladne zmapovať. Krytiny z pálených tašiek sa podľa skúseností odborníkov aj majiteľov striech z tohto materiálu oplatia, pretože majú dlhú životnosť – aj viac ako sto rokov. Aby nám slúžili čo najdlhší čas odporúča sa pravidelná kontrola. Kontrola strechy by mala prebiehať približne dva krát do roka a to pred zimou, ako aj po nej. Tiež sa odporúča ak ju skontrolujeme aj po silných búrkach, či po búrlivom vetre. Pravidelná kontrola prispeje k odhaleniu problému v jeho začiatkoch. Ak tento problém začneme riešiť hneď predídeme väčším škodám a zároveň predĺžime životnosť celého strešného plášťu a vlastného krovu.
Jarná revízia strechy zabezpečuje kontrolu stavu a funkčnosti strechy, ako aj jej prvky tesne po zime. Pri skladanej krytiny sa odporúča začať s vizuálnou kontrolou tašiek. Vizuálnu prehliadku pokojne zvládneme aj sami, ak je však naša strecha členená, alebo nám býva zle vo veľkých výškach, je lepšie, ak si zavoláme špeciálnu pokrývačskú firmu. Po zime je časté, že dôjde k posune protisnehových prvkov v dôsledku veľkého množstva snehu. Môže dôjsť aj k posunutiu iných výstupkov, ktoré sa nachádzajú na streche, ako napríklad komíny, ktoré slúžia na odvetrávanie. Na streche treba ďalej skontrolovať klampiarske prvky okolo prienikov, plechy komínov a prvky, ktoré slúžia na odvetrávanie. Skontrolovať treba aj protisnehové zábrany a ich upevnenie. Ak boli správne nainštalované, mali by zvládnuť zimné obdobie bez rôznych nepríjemností. S rebríkom treba dôkladne obzrieť aj žľaby, odtokové rúry vrátane ich pripojenia. Treba skontrolovať či nie sú upchaté, poprehýbané, deravé a či držia tak, ako majú.
Ak zistíme akúkoľvek chybu, nemali by sme opravu odkladať na neskoršiu dobu, nemuselo by sa nám to vyplatiť. Ďalšiu kontrolu krytiny môžeme uskutočňovať už zo samotného interiéru. Pri strešných oknách, by sme mali skontrolovať ich uchytenie, tesnenie a skontrolovať by sme mali aj to, či nedošlo ku prasknutiu. Po zimných mesiacoch je potrebné skontrolovať aj neobývané podkrovné priestory. Jarné zatekanie môže miestnosť výrazne poškodiť, ak to neodhalíme čo najskôr. Na drevených častiach miestnosti by sa mohla objaviť pleseň, alebo rôzne huby, ktoré sa vplyvom veľkej vlhkosti tvoria vo veľkom. Ak sme narazili behom kontroly na poškodené, či nefunkčné prvky, mali by sme ich čo najskôr opraviť, alebo vymeniť. Niekedy môže nastať aj taká situácia, že strecha a podkrovie je poškodené tak, že oprava, alebo výmena jednotlivých prvkov nie je dostačujúca. Vtedy je treba zvoliť celkovú rekonštrukciu krytiny.