Túžite po tom, aby vaša podlaha aj po niekoľkých rokoch používania bola ako nová? Riešenie je jednoduché. Doprajte jej relax a omladzovaciu kúru.
Ak máte v byte niekoľko rokov tú istú podlahu a chcete, aby vyzerala, ako nová, musíte jej dopriať niekoľko kozmetických procedúr. Prvým krokom je brúsenie. Drevenú podlahu musíte vybrúsiť v troch krokoch, pritom treba použiť špeciálny brúsny papier s rôznou zrnitosťou. Ak si zvolíte hrubšiu zrnitosť, odstránite z podlahy starý lak, škvrny a nečistoty. Najlepšie je, ak si zvolíte strednú zrnitosť, po ktorej neostanú na podlahe viditeľné stopy, ktoré vznikajú hrubým brúsením podlahy. Ak chcete brúsiť pomocou jemného papiera, skontrolujte najskôr povrch podlahy. Prípadné ryhy treba vyplniť pomocou zmesi vybrúseného prachu a transparentného tmelu, pomocou ktorých získate odtieň podobný drevu. Brúsenie si môžete uľahčiť pomocou valcovej brúsky. Pri nej vám nesmie chýbať prachové vrecko, do ktorého sa odsaje brúsny prach. Ak si zvolíte jemné brúsenie, môžete použiť aj tanierovú brúsku. Na okraje miestnosti sa využíva okrajová brúska. Ak už máte brúsenie za sebou, podlahu opatrne vysajte. Očistite radiátory, osvetlenia, či okenné parametre a samozrejme svoj odev a topánky. Skôr, ako nanesiete základný lak, mali by ste si zvážiť, či chcete mať svoju podlahu v prírodnom odtieni, alebo ho chcete zmeniť pomocou moridiel. Aj základný lak však dodá podlahe zafarbenie.
Základ je dôležitý
Nikdy nevynechajte nanesenie základného laku, až potom naneste vrchný lak a to v dvoch vrstvách. Spodný lak nasiakne do dreva, vrchný tak ostane na povrchu a ochráni tak podlahu pred oderom. Okrem toho dokáže minimalizovať riziko bočného zlepenia hrán dielov, čo je nesmierne dôležité pri podlahovom kúrení. Základný lak vám pomôže aj pri drevách, ako je buk, či javor, ktoré mimoriadne rýchlo nasiaknu. To, aký typ základného laku zvoliť, zistíte podľa typu náradia. Práve on to všetko ovplyvňuje. Lak sa zvykne rozotierať pomocou valčeka, alebo štetca a schne jednu, niekedy až tri hodiny. Ak je lak hustejšej konzistencii, nanášame ho pomocou stierky.
Konečná úprava
Ak sme už základný lak naniesli, prípadne podlahu namorili, je čas siahnuť po vrchnom laku. V obchodoch nájdeme aj také, ktoré nevyžadujú nanesenie základného laku. Vrchný lak určuje to, či bude podlaha vyzerať lesklo, matne, alebo polomatne. Zvoľte si lak, ktorý je špeciálne určený pre bytovú záťaž a je na vodnej báze. Rozpúšťadlové typy lakov totiž zapáchajú, nie sú šetrné k vášmu zdraviu a životnému prostrediu. Medzi jednotlivými vrstvami vrchného laku, povrch dôkladne prebrúste. Prach, ktorý na povrchu vznikne jemne vysajte a poutierajte vlhkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Lak nanášajte v dostatočnom množstve. Robte to dôsledne a podľa návodu. Ak budete mať v miestnosti otvorené okno, zaistíte tak rýchlejšie schnutie laku. Pozor však na prievan, ten by podlahe uškodil. Pri lakovaní a schnutí laku musíte udržiavať správnu teplotu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 15 až 25 stupňov, ak by bola teplota príliš nízka, čas schnutia sa predĺži. Ak natierate podlahu v lete, vyvarujte sa tomu, aby slnko priamo svietilo na podlahu.
Doprajte podlahe čas
Po podlahe môžete chodiť už niekoľko hodín po aplikácii laku. Avšak pri jej zaťažovaní buďte opatrní. Počkajte aspoň jeden deň. Ťažký nábytok umiestnite na podlahu po troch až štyroch dňoch. Koberce klaďte až po týždni. S umývaním podlahy počkajte dva týždne. Zvyšného laku sa zbavte, má totiž obmedzenú dobu použitia.
Prírodná úprava
Ak nechcete zbytočne zaťažovať životné prostredie, môžete siahnuť po prírodných alternatívach, ktoré sú na báze oleja a vosku. Ich prednosťami sú prirodzený vzhľad, preniknutie až do pórov dreva. Povrch olejovanej podlahy sa nebude odlupovať, ani nepopraská, navyše poškodené miesta sa dajú ľahko opraviť. Nevýhodami olejovaného povrchu je nízka odolnosť oteru, náročná údržba, malá odolnosť voči chemikáliám a tekutinám. Ak niečo vylejeme a necháme to na podlahe dlhšie pôsobiť, vzniknú nám nepekné škvrny. Tieto nevýhody však môžeme vo veľkom eliminovať a to tak, že použijeme náterový systém na báze oleja a vosku, pri ktorom sa drevo impregnuje, a tým sa vytvorí na dreve trvanlivý ochranný povlak. Ak použijeme tvrdý voskový olej, poskytneme ochranu proti opotrebeniu dreva. Ak ošetríte podlahu spomínaným spôsobom, vyhnete sa aj stopám po gumových podrážkach topánok. Ak máte domáce zvieratko, pravidelne im brúste pazúriky. Lakovanú podlahu totižto ľahko poškriabu, pretože sa im na nej šmýka. Ak však máte olejovaný povrch, tento problém vám nehrozí. Podlahu môžu poškodiť aj nábytkové kolesá. V obchodoch však nájdete aj laky, ktoré sú odolné voči poškriabaniu.
Rozdiel medzi renováciou drevených masívnych a dyhovaných podláh
Renovácia obidvoch typov podláh je vskutku rovnaká, avšak pri dyhovaných typoch musíme najskôr obrúsiť nášľapnú vrstvu. Na masívnych celoplošných vrstvách v rozmere 2,2 cm môžete brúsiť len 1/3 hrúbky podlahy. Ak máme veľkoplošnú drevenú podlahu, s hrúbkou 1,4 až 1,5 cm, kde nášľapná vrstva tvorí 0,3 až 0,4 cm, brúsiť môžeme iba 0,05 cm. V praxi ich však môžete brúsiť len dva, poprípade tri razy, to určuje aj ich životnosť. Ak chcete rovnomerne brúsiť plávajúco položené parkety, je to veľmi zložité. Najľahšie sa totiž brúsia celoplošne lepené. Ak máte podlahu s tenkou dyhou, okolo 0,06 cm neskúšajte ich brúsiť. Vynoviť ich môžete iba pomocou zdrsnenia povrchu a následným nalakovaním. Túto podlahu si vyberajte iba do miestnosti, kde nehrozí riziko poškriabania podlahy.
Príprava podkladu pred olejovaním a lakovaním podlahy
Ak sa chystáte podlahu naolejovať, pridajte jedno až dve brúsenia podlahy navyše. Prebrusujeme ju zrnitosťou od 100 do 120 cm. Olejovanie je dosť prácne. Je to tak preto, lebo musíme odsať pomocou suchej handry zvyšok nasatého oleja, povrch následne musíme finálne zaleštiť. Ak nám lak zaschne, podlaha je pripravená na využívanie.
Lakovanie pôvodnej olejovanej podlahy a naopak
Ak dostatočne a kvalitne zbrúsime povrch podlahy, môžeme zamieňať jej povrchovú úpravu. Povrch však musíme zbrúsiť do jadra dreviny nášľapnej vrstvy s otvorenými pórmi. Je to tak preto, lebo olej sa vpíja do vnútra dreva. Ak chcete prelakovať olejovú podlahu, vyberajte si špeciálne laky, ktoré odstránia všetky zvyšky oleja.
Starostlivosť o olejované podlahy
Ak ich chcete vyčistiť, úplne postačí, ak olejovanú podlahu pozametáte metlou s mäkkými štetinami, prípadne ich povysávate s hubicou, ktorá je špeciálne určená na drevené typy podláh. V žiadnom prípade ich nečistite bežnými čistiacimi prípravkami, môžete poškodiť ich povrchovú úpravu. Používajte iba špeciálne prípravky na drevo a handru z mikrovlákna, ktorú pred použitím poriadne vyžmýkajte. Voda totiž podlahe škodí, preto ju po umytí ešte utrite suchou handrou. Pravidelné umývanie olejovú podlahu vysušuje, preto ju raz za dva mesiace ošetrite špeciálnym roztokom na osvieženie. Zlepšíte nielen vzhľad podlahy, ale navyše ju ochránite pred nečistotami a tekutinami. Raz za rok ju nezabudnite preolejovať. Ak máte na podlahe škvrny, v obchode kúpite špeciálny sprej, ktorý je určený práve na ne.