Máte pocit, že váš domov potrebuje zmenu? Netreba sa hneď púšťať do rozsiahlych rekonštrukcií ani zháňať drahé bytové doplnky. Radšej siahnite po maliarskych valčekoch a obľúbených farbách. Dokonale zmenia vzhľad vašich stien a vytvoria v izbách celkom inú atmosféru.
Príprava stien na maľovanie
Ešte predtým, ako sa do samotného maľovania pustíte, treba dôkladne obaliť nábytok fóliou alebo starými novinami. Takto ho uchránite pred poškodením farbou a ušetríte si námahu s jeho presúvaním. Pokiaľ máte možnosť prikryť aj podlahu, urobte to. Zaschnutá farba na podlahe kladie prekvapivo veľký odpor a vy s jej čistením stratíte mnoho času a energie.
Po týchto opatreniach je dobré naniesť prvý náter. Nejedná sa však o farbu, ale o ochranný náter nazývaný aj penetrácia. Jej hlavnou úlohou je zabezpečiť, aby sa farba na stenu vsakovala rovnomerne a nevznikali nepekné fľaky. Okrem toho zvyšuje priľnavosť farby k povrchu. Pri jej aplikovaní je dôležité nanášať ju postupne, aby stena mala dostatok času na jej absorbovanie. Penetračný náter nechajte na stene schnúť 1-2 dni, až potom nanášajte farebný náter.
Výber a miešanie farieb
Pri výbere farieb treba myslieť na to, ako skombinovať farbu s účelom izby. Vo všeobecnosti platí, že chladné farby sú vhodné na sústredenie, upokojujú a opticky zmenšujú priestor. Naproti tomu teplé farby izbu zväčšujú, prinášajú energiu a kreativitu a sú vhodné aj do menších priestorov. Ak vás neoslovila žiadna zo základných farieb, nezúfajte. Farby laky aj vo vašom meste ponúkajú možnosť namiešať si vlastné farby.
Ak nepoznáte psychológiu farieb, tu je pre vás malý pomocník, aké pocity farby vyvolávajú a kde ich najlepšie použiť. Do kuchyne je vhodná žltá alebo červená farba. Žltá urýchľuje metabolizmus, zatiaľ čo červená podporuje chuť do jedla. Do spálne sa odporúča svetlomodrá či zelená, ktoré sú považované za upokojujúce farby. Detská izba je trochu ťažším orieškom, pretože farbu treba skĺbiť s povahou dieťaťa. Platí zásada, že farby by mali byť jasné a sýte, ale nemali by pôsobiť rušivo a chaoticky. Pre vašu obývaciu izbu je ideálna zelená, ktorá pomáha relaxovať, podporuje regeneráciu a pôsobí útulne. Je však taktiež často spájaná s podporou plodnosti, preto je vhodná aj do spálne.
Maľovanie stien
Farby už máte vybraté a odtiene namiešané. Ďalším a aj najdôležitejším krokom je ich správne nanesenie na stenu. Ak ste fanúšikom klasiky a uprednostňujete maliarske štetce, použite ich na prvý farebný náter. Týmto docielite, že sa vrstva farby dôkladne vsiakne do podkladu. Pred namočením do farby štetce mierne opláchnite vodou, aby sa farba lepšie udržala na štetinkách. Náter nanášajte jedným smerom a dbajte na to, aby bola farba rozotretá všade rovnako. V opačnom prípade riskujete zaschnuté škvrny a fľaky.
Na druhý náter je však už lepšie použiť maliarsky valček. Má väčšiu plochu a netreba ho tak často namáčať, takže maľovanie vám zaberie menej času. Okrem toho farbu nanáša rovnomernejšie a nezanecháva na stene štetinky. Veľký valček s nástavcom je vhodný na veľké plochy, zatiaľ čo menšie valčeky sa používajú na ťažšie dostupné miesta, napr. za radiátorom či záchodom.
zdroj: designsponge.com
Ak neplánujete mať v izbe iba jednu farbu a túžite po ich kombinácii, prípadne po ornamentoch či vzoroch, je dobré použiť maskovaciu pásku. Tento trik zamedzí tomu, aby sa farby prekrývali a vytvorí hladký prechod medzi farbami. Takéto miešanie farieb si jednoducho vytvoríte aj doma.
Finalizácia nového bývania
Napokon nechajte steny vyschnúť, v prípade potreby aplikujte ešte jeden náter a opravte posledné chybičky krásy. Gratulujeme, váš domov práve získal celkom nový vzhľad a vy objavíte čaro farieb vo svojom živote.