Sortiment záhradného nábytku

Evita_súprava

Ponuka výrobkov sa už neobmedzuje na základnú variantu stola, stoličky a lavice. Dnešný trh ponúka široké škály stoličiek, stolčekov, ležadiel, hojdačiek, servírovacích stolíkov. K dispozícii sú aj pevné, polohovateľné či skladacie kreslá so zložitejšou konštrukciou, v rôznych štýloch a prevedeniach.

Neoddeliteľnou súčasťou sortimentu sú taktiež slnečníky, paravány a ďalšie doplnky. Konečný výber však závisí nielen na vzhľade a kvalite tovaru ale aj na veľkosti priestoru, ktorý máte na to aby ste si tam mohli umiestniť záhradný nábytok. Tomu sa určite bude podriaďovať počet prvkov kompletu. Ak je to možné, vždy je najlepšie zostavovať komplet z výrobkov jednej rady, aby sa zaistil jednotný štýl.

Výrobcovia a predajcovia ponúkajú kompletné nedeliteľné súpravy ale aj sady prvkov, ktoré sa kupujú jednotlivo a vy si sami môžete poskladať komplet, ktorý sa hodí do vašej záhrady. Pokiaľ vieme, že miesto pre záhradný nábytok bude trvalé, môžeme sa zamerať aj na masívnejšie a ťažšie kúsky. Pokiaľ ale preferujeme mobilitu a sezónnosť, treba sa zamerať na ľahkosť, skladnosť a možnosť zloženia nábytku.

Záhradný nábytok, akokoľvek pekný, nám bude k ničomu, pokiaľ nebude dosť pohodlný. Pri sedacích nábytkoch by sme sa mali zaujímať nielen o nosnosť nábytku ale aj o veľkosť sedačky alebo či nábytok obsahuje odkladací priestor. Dôležité je aj operadlo – čím väčší uhol zviera so sedadlom, tým bude posedenie pohodlnejšie. Všímať by ste si mali aj podrúčky na stoličke, aby neboli vyššie ako je povrch stola. Teda aby sa dala stolička pohodlne zasunúť ku stolu. Mali by byť dlhšie, masívnejšie a s hladkým povrchom.

Ako správne udržiavať drevený nábytok?

Drevo používané na výrobu záhradného nábytku sa dá rozdeliť na také, ktoré si vyžaduj údržbu a na také, ktoré sa zaobíde aj bez nej. Drevo nevyžadujúce údržbu stačí kozmeticky upraviť a očistiť od špiny. Nanajvýš takýto nábytok treba pretrieť konzervačným balzamom, ktorý sa aplikuje po sezóne.

Ak sa stane, že sa na dreve poškodí lak, netreba zúfať. Na trhu sa nachádzajú prípravky na úpravu takýchto poškodení a to aj v rôznych odtieňoch. Súčasťou kompletu na údržbu môžu byť aj špeciálne spreje, ktoré sa aplikujú pred sezónou. Takéto laky v spreji vytvoria jemnú vrstvičku obsahujúcu nanokryštáliky, ktoré zabraňujú usadzovaniu nečistôt hlboko do pórov nábytku. Takéto ošetrenie nábytku je veľmi výhodné a to aj z toho dôvodu, že nepraktické brúsenie je veľmi namáhavé. Pri brúsení sa nemožno dostať k problémovým miestam a použitie spreju v takomto prípade je nenahraditeľné.

Pri niektorých druhoch dreva sa však musí používať aj brúsenie a to pri teakovom dreve či pri ihličnatých tuzemských drevinách. Brúsenie teakového dreva je nutné hlavne preto, že jeho drevo nie je také tvrdé ako kultivované drevo agátu. Na povrchu teakového dreva sa vytvárajú najrôznejšie ryhy. U borovicového a smrekového dreva sa zas často objavujú praskliny a rozoschýnanie. U záhradného nábytku z lacnejších driev je nutná pravidelná údržba formou natierania alebo morenia.

Na zmieňované nátery a ďalšie zušľachťovanie dreva existuje mnoho subjektívnych názorov. Zástancovia tvrdia, že povrchové úpravy dreva, pokiaľ sú prevedené kvalitne, pridávajú materiálu úžitkovú hodnotu v podobe kvalitnej ochrany pred okolitými vplyvmi. Iné názory sa zas prikláňajú k zachovaniu úplnej prírodnej podstaty dreveného nábytku do záhrady. Skutočne ekologicky zmýšľajúci užívatelia záhrady používajú buď vodou riediteľné náterové hmoty alebo povrchovú úpravu úplne odcudzujú s vedomím, že životnosť nábytku sa s ňou zníži.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.