Väčšina z nás si na podlahu v obývacej izbe volí drevo, laminát či dlažbu, no po čase zistíme, že by sa v určitých častiach priestoru hodilo pod nohy niečo príjemnejšie a teplejšie. A po tomto zistení sa vyberieme do obchodov hľadať koberec. Vďaka nemu bude miestnosť pôsobiť útulnejším dojmom.
Ak teda nechcete zakryť celú podlahu sústreďte sa na kusové varianty, ktoré sú ponúkané v širokej škále farieb a vzorov. Výhodou kobercov je, že sa jednoducho prepravujú. Pod koberec menších rozmerov je ideálne použiť protišmykovú podložku. Jemná mriežka zhotovená z gumy sa umiestňuje takmer pod celú plochu koberca, čím sa zabráni jeho pohybu a následnom pošmyknutí sa. Ak máte radšej výrobky z prírodných materiálov siahnite po koberci z vlny, no počítajte s tým, že v prvých niekoľkých mesiacov a niektoré druhy aj rok, bude púšťať chlpy čo záleží na dĺžke vlasu. Čím kratší je vlas, tým kratšia je doba jeho chlpatenia. Výška vlasu taktiež ovplyvňuje tvarovú pamäť, čo znamená, že ak bude koberec zaťažený nábytkom dlhšiu dobu, po jeho odstránení bude vlasu dlhšie trvať, než sa vráti do pôvodného stavu. Sami tomu môžeme napomôcť intenzívnym vysávaním.
Vďaka vývoju technológií výroby už tak neplatí argument o menšom výberu farieb vlnených kobercov v porovnaní s akrylovými. Pravda je, že tieto sú ponúkané v omnoho širšej škále odtieňov farieb, to samozrejme ocenia nielen tí, ktorí dávajú prednosť syntetickým materiálom. Umelé materiály sa totiž dajú farbiť najrôznejšími žiarivými odtieňmi a príjemné sú aj na dotyk. Ich nízka cena je však vykúpená ich životnosťou, pretože umelé materiály rýchlejšie podliehajú času a to hlavne v miestnostiach s vysokou záťažou. Niektoré predajne majú službu zákazníkom, kedy si môžete vybratý koberec požičať a doma vyskúšať čo je ideálne riešenie a pomoc, aby ste zistili či vám vybraný koberec vyhovuje, pretože v predajni pôsobí úplne inak ako v miestnosti, kde ho chcete použiť.
Takýmto spôsobom získate jasnú predstavu a nebudete si kupovať mačku vo vreci. Ak sa vyskytne tá možnosť nehanbite sa požičať si hneď niekoľko kobercov, určite tým nič neskazíte. Koberce delíme aj podľa spôsobu výroby a to na slučkové, s rezaným vláknom, tkané, ručne viazané a nastreľované. Slučkové koberce sa ďalej delia na tie s pravidelnou slučkou a nepravidelnou, takzvanou berberovou, kedy slučky nie sú v rovnakej úrovni, čím sa umožní značná variabilita vzorov. Pekne pôsobí kombinácia slučiek a strihaných vláken, kedy sa na povrchu vytvárajú plastické vzory. Nastreľované koberce alebo tufting vznikajú nastreľovaním vlasu do jutového podkladu pomocou nastreľovacej pištole. Po nastrelení sa koberec ešte zastrihne, prípadne sa vytvorí reliéf. Vlas je vo väčšine prípadov vyšší a menej hustý než pri tkaní alebo viazaní. Jednotlivé farby sa oddeľujú tenkou prestrihnutou linkou takzvaným carvingom. Čo sa týka ručne viazaných kobercov u nich sa odfarbené vlnené vlákna viažu vo zvislých radách do vodorovne napnutých osnov. Po dokončený potrebných postupov sa hotový koberec vyperie, aby získal hodvábny lesk.
Pri výbere koberca však nezabúdajte ani na to, že výrazná farebnosť určuje farebné ladenie miestnosti, že nápadný vzor bude na seba pútať pozornosť, že vo vysokom vlase sa nečistoty síce stratia no horšie sa vysávajú a nakoniec, že koberec v kombinácii so závesmi tlmí zvuk a zlepšuje akustiku v miestnosti.