Máte pocit, že je vo vašej obývačke tma a bojujete s malým priestorom? Máme pre vás dobré správy! Bytoví dizajnéri tento rok dbajú na vzdušnosť a prvok otvoreného, dostatočne presvetleného priestoru.
V obývačke nesmie chýbať…
Stropné svietidlo. Jedno centrálne svetlo však zvyčajne v obývačke nepostačuje. Preto sa nebojte umiestniť sem niekoľko ďalších lokálnych svetelných prvkov. Doplnkové svietidlá majú za úlohu navodiť atmosféru, zvýrazniť nábytok, či jednotlivé prvky v izbe.
Náš tip: Do obývačky sa hodí skôr teplé biele svetlo – mali by ste vyberať svetelné zdroje s údajom 2700 kelvinov na obale. Ak v obývačke zvykneme svietiť niekoľko hodín denne, siahnite po úsporných žiarovkách.
Zaujmite a navoďte tú správnu atmosféru
Osvetlenie v obývačke musí spĺňať niekoľko funkcií. Veľmi obľúbeným sa stalo tzv. nepriame svetlo, ktoré nesvieti priamo do miestnosti, ale odráža sa od steny alebo podhľadu. Poslúži ako náladové osvetlenie, ktoré nedráždi oči.
Náš tip: Stojace svietidlo môže osvetliť kútik na čítanie, bodové osvetlenie na spodnej časti políc zase rozžiari knižnicu. Efektné je nepriame osvetlenie z ríms a soklov. Ak chcete upozorniť na zaujímavé obrazy, či fotografie a iné dekorácie, zvoľte dekoratívne stopové svetlá.
Vyberajte tak akurát
Priveľa škodí – to platí aj v prípade, ak napr. prekombinujte rôzne druhy osvetlenia. Stropné svietidlá voľte tiež podľa výšky stropu a tiež jeho tvaru, ktorý výrazne ovplyvňuje tok svetla. Všeobecne platí, že vyšší strop, tým väčší luster si môžete dovoliť (nie je to však pravidlom).
Niečo pre oči: Je vhodné, ak stenu za televízorom osvietite jemným rozptýleným svetlom. Tým znížite silný kontrast medzi obrazovkou a okolím. Dosiahnete to pomocou spot lámp ponorených do stropu, nástennou lampou ale aj stolovou lampou, ktorú umiestnite do okolia televízora.
Ak ešte stále váhate, kam s osvetlením, urobte si náčrt miestnosti a vyznačte si na ňom, kam svetlo bezpodmienečne potrebujete. Nebojte požiadať o pomoc dizajnéra. Určite vám dá dobré tipy, ako si vhodne vybrať.