Stoličku tvoria štyri nôžky, sedačka a operadlo. Nič zložité, povieme si. Ako si ale máme vybrať tú správnu jedálenskú stoličku, keď v ponuke máme stoličky z rôznych materiálov, tvarov a farebných prevedení? Vybrali sme sa do obchodu s nábytkom a pri prezeraní samotných stoličiek sa nevieme rozhodnúť, ktorá je tá správna? Výber týchto stoličiek je dnes naozaj dosť veľký, preto sa ani nečudujme, že nevieme, pre ktorú sa máme rozhodnúť.
V prvom rade, si musíme položiť otázku, do akej miestnosti si stoličku plánujeme umiestniť. Či je to malá kuchynka, alebo veľká jedáleň. Ak máme menší jedálenský kút, je dobré, ak si zvolíme stoličky ľahšie, alebo môžeme siahnuť po sklápacej stoličke. Ak disponujeme väčším priestorom na jedenie, môžeme sa rozhodnúť pre masívnejšie stoličky s vyšším operadlom, alebo také, ktoré sú ešte aj čalúnené. Pozor by sme mali dať aj na konštrukčné riešenie stoličky. Kvalitné sú tie, ktoré majú nôžky spojené konštrukčne, a tak sa zabraňuje tomu, aby sa po čase rozkývali. Najlepšie sú spoje ohýbané, ak však máme spoje šraubované, zaručí nám to väčšiu pevnosť. Pri stoličiek z masívneho dreva, by sme si mali overiť nosnosť stoličky, pretože nie každá zdrží všetku nosnosť. Všímať by sme si mali aj povrchovú úpravu stoličky a taktiež jej stabilitu. Niektoré stoličky sú lacné, práve preto, že sú vyrobené z nekvalitného materiálu, či preto, lebo majú nekvalitné kovové, alebo drevené časti. Ďalším dôležitým kritériom pri výbere je cena. Nesmieme zabúdať, že stoličky z masívu nás stoja o čosi viac, ako tie klasické.
Pri výbere stoličiek by sme mali zohľadniť aj to, aký stôl chceme pri nich mať a tiež to, aký priestor bude okolo. Štvorcové, obdĺžnikové, či oválne stoly nie sú náročné na priestor. Avšak ak sa rozhodneme pre stôl kruhový, je treba mať na pamäti, že preň potrebujeme aj dostatočné miesto. Výhodou takéhoto stolu však je, že nikdy nesedíme v čele, kde sa ľudia obvykle cítia trošku stranou od ostatných. Do menších miestností sa vynikajúco hodia rozkladacie stoly, môžeme si pri nich obvykle nastaviť aj výšku dosky, ktorú si prispôsobíme ku stoličke. Ak máme stoly nastavené napevno, je dobré nezabudnúť, že priestor medzi sedačkou stoličky a doskou by mal byť minimálne 30 cm. Jedálenské stoličky dnes nájdeme v moderných a jednoduchých tvaroch. Vyrábajú sa aj také, ktoré vznikajú ohýbaním bukového dreva, tieto sa viac približujú k tým klasickým stoličkám. Od tých modernejších sa líšia tým, že majú oblejšie tvary a sú odľahčené. Miesto v predajniach si udržujú aj kovové stoličky z chrómu. Sú najčastejšie v hranatých tvaroch a približujú sa ku kubickému štýlu. Do väčších jedálni sa často kupujú stoličky, s vysokými štíhlymi nohami, ktoré majú celočalúnené operadlá a nôžky, ktoré sa smerom k zemi zužujú.
Pri výrobe stoličiek prevláda najmä materiál, ako je drevo, kov, plast, či kombinácia jednotlivých materiálov. Stoličky z mäkkého dreva, ako je borovica, či smrek, sú obvykle ľahšie a samozrejme aj lacnejšie, no na druhej strane na nich viac vyniknú ryhy a otlaky, ako pri drevách tvrdších. Spomínanú nevýhodu môžeme obmedziť správnym zachádzaním k stoličke. Stoličky, ktoré sa vyrábajú z neupraveného masívneho dreva si môže kupujúci sám nalakovať, namoriť, navoskovať, či nafarbiť, čím sa zvýši odolnosť povrchu, alebo si ho prispôsobí k ostatnému nábytku v byte. Vybrať si môžeme aj rôznu tvrdosť stoličiek. Niekomu sa dobre sedí na stoličke z dreva, iný zasa dajú prednosť čalúnenému prevedeniu, či aspoň textilným poťahom na stoličke. Látky, ktoré sa dávajú na stoličky, sú väčšinou vyrobené z látok, ktoré sú odolné voči otieraniu a záťaže. Často sú to kožené materiály, umelé kože, či pevné textílie. Sú špeciálne povrchovo upravené tak, že sú odolné voči škvrnám a môžeme ich tak jednoducho očistiť bežnými čistiacimi prostriedkami, na niektoré dokonca stačí, ak použijeme len vodu. Ak máme na sedačke iba návleky, tie jednoducho zložíme a iba vyperieme. Preto dnes môžeme pokojne siahnuť aj po svetlých odtieňoch – ktoré sú mimoriadne in a nemusíme sa báť, že by na nich ostali škvrny aj po vypratí. Ďalšími obľúbenými odtieňmi sú béžové, oranžové, žlté, pieskové, ale obľube sa tešia aj studenšie odtiene farieb, ako sú tmavo hnedé a zelené. Výhodou stoličiek je, ak majú nôžky univerzálne zakončenie na všetky typy podlahy. Kovové stoličky ich väčšinou majú, práve preto nám nezanechajú čierne šmuhy či ryhy na podlahe. Existuje však aj špeciálne zakončenie iba na jeden typ podlahy, či už je to na drevo, dlažbu, alebo koberec. V obchodoch môžeme nájsť aj protišmykové varianty. Ak však máme doma stoličky, ktoré takéto zakončenie nemajú a my sa obávame poškodenia podlahy, môžeme si zakúpiť plastové podložky, ktoré jednoducho pritlačíme na konce nôh stoličky. Sú aj obyčajné lepiace, ktoré zabraňujú poškodeniu podlahy a dokonca zabraňujú, aby sa stolička posúvala.
Akú stoličku by sme si teda mali k jedálenskému stolu zadovážiť ?
Môžeme si ju pokojne vybrať v obchodných domoch s nábytkom, v špecializovaných predajniach nábytku, alebo si ju môžeme objednať doma v pohodlí, prostredníctvom internetového predaja. Takýto spôsob predaja je aj najlacnejší, pretože obchodníci komunikujú priamo s výrobcom. Samozrejme, že aj v obchodných domoch sú ceny nízke, ale často je to tak na úkor kvality materiálu. Isté však je, že by sme sa nemali unáhliť, ale pozorne si pozrieť ponuku rôznych predajcov.
Na pamäti musíme mať aj priestor, ktorý máme k dispozícii. V malej miestnosti nám postačí ľahká stolička, naopak do väčšej môžeme umiestniť aj niečo väčšie.
Počet stoličiek by sme mali voliť podľa členov rodiny. Ale samozrejme, že si môžeme zakúpiť aj o niečo viac pre nečakané návštevy.
Je dobré, ak sa zamyslíme aj nad jednoduchým udržiavaním stoličky – kovové a plastové sú menej náročné, stačí ak ich utrieme iba navlhčenou utierkou. Čo sa týka drevených stoličiek, je dobré, ak siahneme po špeciálnych prípravkoch, ktoré sú pre ne určené. Čalúnené poťahy čistíme pomocou špeciálnych chemických prípravkov.
Ak chceme, môžeme si dať vyrobiť aj stoličku na mieru. Je to výhodné vtedy, ak chceme stoličku neobvyklých rozmerov.
Obrázky zo stránky www.domnabytkuonline.sk