Spálňa je miesto kde strávite až tretinu svojho života. Po kúpeľni je to druhé najintímnejšie miesto vo Vašom byte či dome. Pomôžeme Vám vybrať tú najlepšiu posteľ do spálne, nech sa Vám sladko spí a snívajú sa krásne sny .
Úplne nevyhnutnou súčasťou Vášho obytného interiéru je spálňa alebo kútik na spanie. Pri jeho zariaďovaní sa inšpirujte nielen podľa praktických, ale aj podľa estetických parametrov a hlavne tým, že v spálni sa musíte dobre cítiť, aby ste sa mohli dobre vyspať. To znamená, zrelaxovať sa, nabrať sily, uvoľniť sa aby ste mali každé ráno úsmev na tvári.Všetkým je jasné, že spáleň mladých sa bude diametrálne odlišovať od spáni starších, veľakrát imobilných ľudí. V tomto prípade sa určite nehodí nízka posteľ, ktorá je síce pohodlná, no pre starších ľudí nevhodná, pretože sa z nej ťažko vstáva.
Aby bola spáleň príjemná a aby ste si v nej oddýchli, mali by ste v nej zvoliť vhodné farby a tlmené osvetlenie.
Vášnivé oddtiene teplých farieb sú síce príjemné na pohľad, ale do spálne sa odporúča použiť skôr kľudnejšie oddtiene.
Bojíte sa používať studené odtiene farieb? Skúste ich ohriať použitím vhodného tlmeného, farebne ladeného osvetlenia.
Vravíte si, že Vy ste predsa romantický typ a bez červenej to nemôže byť ono. Máte v spálni plno textilných doplnkov a sviečok. To všetko sú nádherné zmyselné doplnky, ale uvedomte si, že čím viac textílií, tým väčšia šanca pre roztoče a vznik alergií. Nebojte sa zmeny. Namiesto červenej skúste slonovinovú bielu. Aj biela farba má množstvo odteňov a určite sa vám nejaká zapáči, najmä ak k nej zvolíte kontrastnú farbu. V móde je levanduľová, indigová modrá, sivá a strieborná.Krásne steny v spálni sú ak vyskúšate urobiť jednu stenu tmavšiu ako ostatné, tým dosiahnete výrazný kontrast.
Keďže v posteli strávime priemerne tretinu svojho života, mali by sme preto myslieť na to, že kvalitná posteľ musí mať vhodný matrac, prípadne lôžkový rošt. Predpokladom zdravého spania je hygiena postele, ktorá zaručuje obnovu imunitného systému. Posteľ má byť vzdušná, aby nebola útočiskom baktérií a roztočov. Rozumnou voľbou sa ukázali napríklad postele z prírodných materiálov, ako sú borovica, dub a iné. V ponuke je široký výber postelí rôznych dizajnov, ktoré môžeme zaradiť medzi tie “bezpečné”. Postele z masívu, patria medzi ekologické výroboky.
Zdravé lôžko spoznáme hlavne podľa toho, ako sa nám v ňom spí.
Predpokladom správneho držania chrbtice je anatomicky správna podpora tela. Mäkké lôžko spôsobuje prehýbanie chrbtice do oblúka a nadmerné napínanie svalov. Tvrdá posteľ nesprávne podopiera ramenné a bedrové kĺby a stláča medzistavcové platničky. Dobrá posteľ musí byť vždy prispôsobená našej výške a váhe s ohľadom na náš zdravotný stav. Dôležitým je samozrejme finálny výber matraca.
Druhým predpokladom zdravého spania je hygiena postele, ktorá zaručuje obnovu imunitného systému. Posteľ má byť vzdušná, aby nebola útočiskom baktérií a roztočov. Má sa skladať z niekoľkých vrstiev, voľne položených cez seba. Len tak zabezpečíme dostatočné vetranie a hygienu lôžka. Veľmi dôležitým je aj výber materiálov lôžkovín. Na výber sú lôžkoviny z prírodných materiálov, z vlny. Pretože sa v noci potíme, s čistotou lôžka súvisí aj použitie textilných vláknen, najlepšie prírodných (vlna, bavlna) s možnosťou prania alebo čistenia.
Investície do zdravého spania sa nám niekoľkonásobne vrátia v podobe potrebnej regenerácii organizmu a dobrej nálady. Na trhu je niekoľko druhov matracov a lôžkových roštov, medzi nimi možno ľahko rozpoznať aj takzvaný zdravotný matrac. Zdravotné nie sú každé matrace, ktoré výrobcovia ako zdravotné označujú.
Skutočné zdravotné matrace sú určené pre zmiernenie konkrétnych zdravotných problémov, môžu byť napríklad antialergické, môžu pôsobiť proti preležaninám alebo byť špeciálne upravené pre pacientov dlhodobo pripútaných na lôžko. V prípade, že sa človek rozhodne kúpiť zdravotné matrace, mal by si predovšetkým uvedomiť, že matrac sám o sebe nelieči. Označenie “zdravotné” ukazuje len kvalitu a výhody výrobku.