Pokiaľ nemáte vo svojej záhrade záhradný krb a zvažujete, že si ho obstaráte, mali by ste zvážiť možnosť záhradného krbu s udiarňou. Ako iste viete, údenie je spracovanie mäsa pomocou tepla a dymu. V udiarni si môžete vlastnoručne vyúdiť mäso alebo prípadne aj syry. Domáce údené mäso chutí o niekoľko tried lepšie ako údene mäso zo supermarketu a nehrozí u neho pocit, že človek žuvá umelú hmotu.
Záhradné krby s udiarňou je možné zakúpiť najčastejšie v podobe prefabrikovaných stavebníc. Ako vhodnejšia možnosť sa javí aj objednanie profesionálnej firmy a tá Vám krb s udiarňou postaví podľa vašich predstáv. Krby na zákazku taktiež vyzerajú ďaleko lepšie ako krby hotové.
Čo sa týka umiestnenia krbu s udiarňou, je potrebné dodržať podobné pravidlá ako u obyčajného záhradného krbu. To znamená, že krb je nutné umiestniť na rovnú plochu a najlepšie tam, kde nehrozí vypuknutie požiaru. Krb by mal stáť v závetrí a pokiaľ je to možné tak aj v súkromí, aby Vás pri grilovaní alebo údení nerušia zvedavé pohľady susedov.
K údeniu je potrebné používať kvalitné drevo. Výborné je napríklad suché slivkové drevo, ktoré je veľmi tvrdé a dlho vydrží horieť. V žiadnom prípade sa nesmie používať drevo, ktoré bolo pred tým nalakované alebo inak chemicky upravované. Dôležité pri údení je aj to aby sa pri zapaľovaní ohňa nepoužívali chemické zapaľovače.
KRBY
Krby sa v našich končinách stávajú čoraz populárnejšími. Skôr boli krby výsadou rodinných domov, ale dne nie je problém zaobstarať si krb i do bytu, i keď je potreba počítať s mnohými kompromismi. Plápolajúci oheň v miestnosti navodí neopakovateľnú atmosféru a veľmi spríjemnia dlhé zimné večery. Veľmi populárnymi sa stali v poslednej dobe aj záhradné krby
Mnoho ľudí vníma krb skôr ako vynikajúcu ozdobu interiéru, ale väčšina krbov je navrhnutá tak, aby dokázali vykúriť miestnosť, v ktorej sa nachádza, prípadne i viacero miestností. Pokiaľ si človek zaobstará krb, môže pomerne výrazne ušetriť na vykurovaní. Ako klasické krby môžeme označiť krby s otvoreným ohniskom. Od týchto krbov sa v dnešnej dobe upúšťa, pretože majú rad nevýhod oproti krbom s krbovou vložkou. Zásadnou nevýhodou je veľmi nízka účinnosť pri vykurovaní miestnosti. Uvádza sa, že účinnosť krbov s otvoreným ohniskom je až štyrikrát menšia. Ďalším faktorom je i bezpečnosť. Krby s vložkou bývajú chránené sklom, takže sa človek nemusí báť, že by z ohňa vyskočili rozžeravené uhlíky. Okrem toho z otvoreného krbu unikajú prachové čiastočky popola, ktoré sa nepríjemne podpíšu na čistote okolia krbu.
Stavba krbu
Zásadným obmedzením pri stavbe krbu býva komín. Pokiaľ komín nemáte, môžete sa s klasickým krbom rozlúčiť. Bez kvalitného komína krb fungovať nebude. Respektíve by mohol fungovať ale najskôr by ste si to pri troche šťastia odniesli nedobrovoľnou návštevou nemocnice. V prípade, že komín nemáte a aj napriek tomu by ste krb doma chceli, nemusíte zúfať. Existujú totiž i krby plynové alebo elektrické, ktoré komín nepotrebujú. Okrem komína je dôležité taktiež vymedzenie ochrannej zóny okolo krbu. V tejto zóne by sa nemali vyskytovať horľavé predmety. Podlaha v blízkosti krby by mala mať nehorľavú úpravu.
Cena krbu môže byť rôzna. Spravidla je pri stavbe krbu nutné si najať profesiálnu firmu, ktorá takýto krb postaví. K samotným stavebným prácam je samozrejme nutné pripočítať cenu za vybranú krbovú vložku. Alternatívou pre tých zručnejších je vlastnoručné postavenie krbu. Väčšina firiem na trhu zhotovujú krby na mieru podľa predstáv zákazníkov a sú veľmi prispôsobivý.