Až jednu tretinu života strávime v posteli. Aj keď jej vzhľad dáko nevnímame, pretože na nej zaspíme, jej výber by sme mali zvážiť veľmi starostlivo a opatrne. Predsa sa tam vraciame každý večer a zobúdzame každé ráno.
Vybrať si môžeme posteľ s čelom, alebo s čelom a krajnou doskou pri nohách postele. Tieto postele sú zväčša v klasickom štýle. Občas sú veľmi praktické, pretože zabránia pádu perín z postele, vytvoria pocit bezpečia a taktiež sa môžu stať originálnym doplnkom. Čelo postele pre mnohých znamená neodmysliteľnú súčasť samotnej postele, bez ktorej by sa nám nedalo zaspať a najmä vtedy, ak máme posteľ umiestnenú voľne v priestore. Netreba pozerať na to, že sa pri čítaní obľúbeného románu chceme o niečo oprieť.
Pri posteliach, ktoré sú bez čela, či krajnej dosky si môžeme jednoducho sadnúť z viacerých strán, s miestnosťou doslova splynú a posteľ tak bude pôsobiť nenápadne. Efektné a drevené čelá postele sú často zmäkčené čalúnenou opierkou na hlavu. Pri kovových posteliach majú čelá podobu rôznych ornamentov, alebo len jednoduchých mreží. K nanajvýš elegantným kúskom patria čelá z lúpaného ratanu, ktorý je morený do medového odtieňu a vrch tvorí ochranný lak. Každé čelo je ručne vyrobené. Aj údržba postele s takýmto čelom je veľmi jednoduchá a rýchla. Úplne postačí, ak čelo utrieme vlhkou handričkou. Ak si na posteli chceme dopriať komfortné sedenie stačí, ak si zaobstaráme čelo postele z koženého, prípadne čalúneného materiálu, ktoré je pri luxusných posteliach s možnosťou zmeny polohy. Môžeme tak relaxovať po ležiačky a nemusíme využívať ani vankúš. V noci si tak vytvoríme útulný kútik. Mnohé z čiel postelí dnes majú aj integrované osvetlenie.
To čo sa uvádza pri čelách postelí platí aj pre rámy na posteliach. V kurze sú jednoduché postele, kde rám akoby mizol pod vankúšmi, alebo sú to postele, ktoré majú zas naopak široký rám, ktoré sú ideálne najmä do väčších spálni. V trende sú vysoké matrace a široké rámy, kde si môžeme položiť knihu, mobil, poprípade fľašku s vodou. Obľúbené sú postele, ktoré majú dva matrace, ktoré sú položené na sebe. Na spodku je kvalitná pružinový zónový taštičkový matrac, ktorý nahradí klasický podklad, lamelový, či iný rošt. Takýto matrac je pripevnený k drevenému rámu a môžeme ho dostať buď ako klasický - pevný, alebo ako polohovateľný. Vďaka tomuto matracu máme správnu spodnú vrstvu s vynikajúcou pružnosťou. Aký druh matracu si vyberieme na vrchu je iba na nás samotných.
Sú obchody, kde si môžeme zostaviť posteľ, ktorá presne vyhovuje našim predstavám a požiadavkám. Vybrať si môžeme široký, úzky rám, povrchovú úpravu postele, poprípade výšku a tvar nôh posteli. Ak si chceme vytvoriť na spanie vlastný ostrov, môžeme si zvoliť nebeskú posteľ, ktorá vyhovuje najmä romanticky orientovaným ľuďom a samozrejme na ňu musíme mať aj dostatok priestoru. Sú vyrobené z kovu, poprípade dreva, zdobiť ju môžu rôzne látky. Nočné stolíky môžu byť súčasťou čela postele. Takto zavesené stolíky pôsobia vzdušným dojmom. Je to nový štýl nábytku v nadčasovom dizajne. Ak si postele nedáme vyrobiť presne na mieru, môžeme si vybrať v obchode jej šírku v rôznych rozmeroch. Bežná šírka jednej postele býva v rozmere 90 cm, dvojlôžka zasa 180 cm. V ponuke však nájdeme aj iné rozmery, ako sú 80 cm, 100 cm, 120 cm, 140 cm, 160 cm a 200 cm. Pri manželských posteliach je potrebné, aby si každý z dvojice odpočinul a mal správnu podopierku na chrbtici, ani jeden z dvojice by nemal mať málo miesta. Dvojlôžková posteľ môže mať aj rozmer 160 cm, avšak hodí sa skôr pre štíhlych ľudí. Ak spolu dvojica žije, každý by mal mať svoj rošt a matrac, ktorý je preň vhodný.
Dĺžka postele by sa mala riadiť výškou vyššieho partnera. K spomínanej výške treba pripočítať aj dĺžku chodidla. Ak niekto meria napríklad 185 cm a má primeranú dĺžku chodidla, potom by výška postele mala byť 210 cm. V obchodoch nájdeme aj postele, ktoré sú vyrábané v nadmerných veľkostiach. Väčšinou sú v rozmeroch 210 až 220 cm. Vzdialenosť medzi posteľou a zemou by mala byť minimálne 25 cm. Pre pohodlné vstávanie by táto výška mala byť od 45 do 50 cm od zeme. Starší a chorí ľudia by mali mať výšku od 55 do 60 cm, čo zabezpečí, aby sa im pohodlne vstávalo, líhalo, ako aj prevliekalo periny.