Vašu novú pohovku, jedálenský stôl, kuchynskú linku alebo koberec si dnes môžete kúpiť oveľa ekologickejšie ako ste si možno doteraz mysleli. Veľa výrobcov zredukovalo škodlivé látky, ale nepropagujú to nutne vo svojich reklamách.
Ako zdravo dnes žijeme?
Veľmi nesmelo sa rozvinul trend bývania s ekologickým nábytkom. Ale čo s všetkým tým nábytkom, ktorý už postáva v našom byte? Volá sa to domový odpad. Za túto interpretáciu je zodpovedný zákon o odpade. Tento predpis reguluje likvidáciu odpadov. A ak jedného dňa odvrhnete svoje milované kreslo, bude patriť k nemu. Ako aj Vaše koberce, vstavané kuchyne, stoly, matrace atď. Ani len nechcete vedieť koľko chémie sa v skutočnosti nachádza v poťahových látkach a lakoch, impregnáciách alebo lepiacich prostriedkoch. Ale to sa snáď v budúcnosti zmení.
Ak sa na túto tému opýtame väčších a exkluzívnejších výrobcov nábytku, dostaneme od mnohých z nich zaujímavú odpoveď: Ekologický nábytok? Samozrejme, ten už predsa robíme dlho – raz pre oblasť spálni, raz pre detskú izbu, inokedy pri použití drevotrieskových dosiek. Ale nehovoríme o tom až tak radi. Prečo? Pri pojme ekologický nábytok si človek rýchlo pomyslí na nudný alebo staromódny dizajn.
Nábytok odpovedajúci ekológii je podľa starého klišé pokladaný – či už právom alebo neprávom – za nemoderný a nudný. A kto už len chce sedieť na takej pohovke?
Ako sa dostanú dobrovoľníci, ktorý to však chcú skúsiť k zariadeniu šetrnému k životnému prostrediu? Existuje vôbec také – situácia je neprehľadná. Môžeme sa napríklad obrátiť na Európske združenie ekologických domov nábytku. Môžeme sa tak isto riadiť podľa známok kvality. Ale treba si ich všetky poriadne prečítať, pretože ešte neexistuje známka za dôsledné a rozsiahle eko- príp. bio-prevedenie nábytku, ktorá by odpovedala napríklad rovnakým prísnym známkam pri potravinách.
Ale niečo predsa len urobiť môžete: Je zmysluplné sa opýtať výrobcov alebo predajcov priamo na nábytok, ktorý neobsahuje škodlivé látky. Pretože odpoveď by mohla byť možno o mnoho pozitívnejšia ako by ste čakali. A oplatí sa pýtať na aktuálne koncepty výrobcov týkajúce sa životného prostredia: istý výrobcovia chcú napríklad presadiť nové nápady, pomocou ktorých by sa dalo množstvo nábytkového odpadu, teda domového odpadu, minimalizovať už od začiatku.
Zdravé laky?
Laky sú považované za nezdravé. To však platí len čiastočne. Takmer všetky laky sú zložené z štyroch zložiek.
- Spojovací materiál, ktorý je základom a je zodpovedný za odolnosť, lesk, tvrdosť.
- Rozpúšťacie prostriedky umožňujúce ich neskoršie spracovanie. Pri novších lakoch, ktoré sa dajú riediť vodou je ich podiel malý.
- Pigmenty na základe jedovatých ťažkých kovov už výrobcovia nepoužívajú.
- Aditíva, čo sú prídavné látky, ktoré zabraňujú neželaným zmenám laku.
- Laky môžu zabrániť tomu, aby materiál vypúšťal výpary. Napríklad pri nábytku so siedmimi vrstvami laku je ešte stále výrazne cítiť rozpúšťacie prostriedky. Tu pomôže už len vetranie!
- Pri lazúrach a takzvaných prírodných lakoch sa overujú obsahované látky.
- Ošetrovacie prostriedky na báze ľanového oleja alebo včelieho vosku sú neodmysliteľné.